Aşk Nedir

72 / 100

Aşk Nedir Denseydi bana;Aşk; Üç harf, tek kelime fakat koca bir ömürdür derdim.

Aşk Nedir

Aşk Nedir

Herkesin dilinde olan aşk. Ama nedense kimsenin tarif edemediği, anlamak için yaşamak lazım diyerek geçiştirdiği bir kavram ya da bir obje gözüyle baktığı aşk.

Peki Aşk Nedir Gelin biraz inceleyelim dilimiz döndüğünce. Aşkı anlamak için önce içine girip bakmamız lazım.

Şöyle ki; Lokman suresi 27. Ayetinde nasıl ki yeryüzündeki bütün ağaçlar kalem olsa, denizler de mürekkep ve o denizlerin yedi katı daha mürekkep olsa o kalem ve denizler biter de Allah’ın sözleri bitmez.

Mealindeki gibi aşkın tarifine de ne kalem yeter ne de mürekkep. Çünkü aşk ilahi bir duygudur. Çünkü keşful hafadan  rivayet olunan bir kutsi hadisi şerif te:

Ey Resulüm Sen Olmasaydın felekleri, yani alemleri yaratmazdım emri ilahisi de aşkın, daha doğrusu ilahi aşkın delilidir.

Lokman suresi 27. Ayetinde de belirtildiği gibi eğer bir şey Allahtan geldi ise onu anlatmaya ne kalem ne de mürekkepler yettiği gibi inanın sözler de yetmez.

Fakat biz kısaca tefsir olmasa bile meal tarzında aşka şöyle bir bakacağız.

Evvela gerek en çok bilinen ve dilimizden düşmeyen ve hatta bir çocuğa bile sorduğunuzda ”evet biliyorum” ya da “duydum” diyeceği Leyla ile Mecnun olsun ya da Kerem ile Aslı veyahut da Ferhat ile Şirin olsun ya da Yunus ile Elif aşkın birer sembolü değil midir?

Şimdi “canım o, o zamanlarda kaldı, nerde şimdi o eski aşklar” diyebilirsiniz.

Ama unuttuğunuz bir şey var o da aşk aslında o zamanlar için değil dünyanın var olması ile var olmuş ve kıyamete kadar da devam edecek bir duygudur.

Nerde o eski aşklar diyenler de emin olun ya aşka inancı olmayanlar ya da aşık olmaya korkan kişilerden başkası değildir.

Çünkü. Aşka baktığımızda A harfi adeta çekilecek acının karşılığıdır.

Ş harfi her durumda sevdiğine duyulan Şefkat iken K harfi ise onu her şekilde kabullenmeye işarettir adeta.

Kimdir daha çok seven?

Hani ” Ey Kays ! Onca güzel pervane olup etrafında dönerken Sen Leyla’nın nesini sevdin?  Diyenlere ” Ah ! Keşke bir kere Leyla’ mı benim gözümden görseydiniz”

Diyen Mecnun mükemmel açıklamıştır bunu. Zira… Mecnun Leyla’yı kabullenmişti her şekilde.

Ve yine ozanlarımızın pirlerinden merhum Aşık Veysel, “Güzelliğin beş para etmez şu bendeki aşk olmasa” diyerek sizce de en güzel cevabı vermemiş midir? Sizce de.

Aslında baktığımızda Kul aşkı, Kul’ un Allaha olan Aşka ulaşması için bir sebep ya da köprü vazifesi görür.

Umursar mı? Şiirimi okuyanlar son satırını hatırlayacaktır; hatırlamayanlar için Hatırlatayım:  “Kul aşkını yaşamayan, hiç Allah’ı umursar mı?

Sizce de bunu açıklamaya yetmez mi? Diğer taraftan eğer aşk iki kişi arasında ve hiç bir beklenti ya da karşılık beklemiyorsa bu aşk ruhu ve bedeni öylesine bir sarar ki Kerem’ i düşünün;

Aslının yokluğu ile bedeni alev alıp yanarak kül olduğunda ve Aslı’yı düşünün öylesine bir aşk ve Şefkat ile o külleri saçlarıyla toplarken soğumuş küller nasıl ki aşkın ateşi ile alev olup;

Önce Aslı’nın saçları alev almış ve ardından Aslı da tıpkı Kerem gibi yanıp kül olmuş ve sevdasına kavuşmuştur.

Çünkü orda bedeni arzular yerini ruhların bir araya gelerek tek parça olmuş ve ilahî bir aşka dönüşmüştür.

Özet geçersek, seven sevdiğini bir beklenti karşılığında yani, evi, arabası, atı, katı yatı için severse en ufak bir tartışmada sevdiğinin yanında olması gerekirken başkalarına koşarsa, doğru dururken yalanlara baş vurursa, dilinden sevgi sözcükleri çıkarken kalbi yanmıyorsa kimse kusura bakmasın bu aşk değildir.

İki kişi arasındaki ticaretten başka bir şey değildir. Çünkü, Sevgi iki kişi arasındaki bir duygudur.

Cünkü, Sevgi aşka atılan ilk tohumdur. Sen bunları yapma, sonra da ortaya çık felaket tellalı gibi ben sevgiye de aşka da inanmıyorum diye çığırtkanlık yap.

İyi de sormazlar mı be hey gafil ne Verdin ki ne bekliyorsun?

72 / 100

Yorumlar

  1. Nokta 22 Ocak 2018
  2. KiLiT 24 Ocak 2018
  3. Mehtap 26 Ocak 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.