Cennet

76 / 100

Cennet; Allahu Teala’nın Dünyada haram ve günahlardan kaçınıp Salihli ameller işleyen kulları için vaat etmiş olduğu ve ebedi kalacakları zevk ve sefa yeridir.

Cennet ve Cennet nimetleri

Cennet

www.Radyosen.com’un birbirinden değerli Aile fertleri bu günkü sohbetimizin konusu Cennet ve Cennet nimetleri hakkında olacaktır.

Sırat köprüsünden geçildikten sonra Mü’minler gruplar halinde cennete doğru yönlendirileceklerdir.

Oraya vardıklarında Cennetin kapıları kendilerine ardına kadar açılacak ve orda onları karşılayan melekler:

Selam sizlere, hoş geldiniz! sonsuza kadar kalmak üzere buraya girin (Zümer suresi:73. ayet)  diyeceklerdir.

Değerli Müslüman kardeşim; Cennete ilk girecek olan kişi iki cihan Peygamberi Hazreti Muhammed Mustafa Salallahu Aleyhi ve Sellem olacaktır.

O’nu kapıda karşılayan Cennet bekçilerinin amiri olan Rıdvan ayağa kalkarak kapıyı açtıktan sonra Peygamber Efendimize hitaben:

Ey Muhammed yemin ederim ki Senden önce bu kapıyı kimseye açmadım;

Ve yine yemin ederim ki senden başkası için de ayağa kalkmadım diyerek Peygamberimize iltifatlarda bulunacaktır.

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir; Peki biz cennetteki yerimizi nasıl bulacağız ya da nasıl tanıyacağız.

Değerli kardeşlerim, Allah yolundan ayrılmayan ve Allah’ın sevdiği kullardan olarak asıl hayatın ilk kapısı olan mezarda kendisine Cennetteki yeri en ince ayrıntısına kadar gösterilecektir.

O yüzden Cenbete girecek olan kişi yerini bulmakta zorlanmayacaktır.

Cenneti kısaca anlatmak için bize en güzel kılavuz şüphesiz ki Kur’an ve Hadisi şerifler olacaktır.

Şöyle ki Ankebut suresi 64. ayette beyan buyrulduğu gibi asıl hayat ahiret hayatı, ahiretteki asıl hayat da cennettir.

O cennet ki, genişliği konusunda yer ile gök bizim için ne ise anlamamız için o örnek verilmiş devamında ise gece ve gündüzün olmadığı belirtilmiştir.

Bir düşünün ki, sürekli aydınlık olduğu, sürekli ılıman bir havaya sahip olduğu ve her tarafından insanın hoşuna giden güzel kokulu rüzgarların estiği bildirilmiştir.

En mükemmel hediye

Bu konuda Furkan suresi 24. ayetinde Yüce Allah: O gün Cennetliklerin kalacakları yer çok iyi, dinlenip barınacakları yer ise çok güzeldir buyurmaktadır.

Cennete giden her Müslüman’ın yüzünde sevinç ve mutluluk yansır, aralarında her hangi bir düşmanlık ya da ihtilaf olmaz, darlık, sıkıntı, elem ve keder nedir bilmezler.

Yine Orda çalışmak, yorgunluk, bıkkınlık, sıkılmak, uyumak, yaşlanmak, hastalanmak ve ölmek yoktur. Çünkü Cennet dinlenme ve huzur yeridir.

Dünyadaki çalışmaya karşılık verilen ve sonsuza kadar sürecek bir mükafattır.

Gerek ayet ve gerekse hadislerden bildirildiğine göre Firdevs, Adn, Me’va, Naim, Huld, Dar’ul Karar, Dar’ul Selam ve İlliyyin olmak üzere sekiz bölümden meydana gelmektedir. 

Kaynakları Firdevs Cennetinden başlayan dört ırmağı olduğunu Muhammed Suresi 15. ayetinde bildirilen:

Orada temiz su ırmakları, tadı bozulmayan süt ırmakları, içenlere lezzet veren şarap ırmakları ve bal ırmakları vardır emrinden bilmekteyiz.

Yüce Allah Bakara suresi 25 ayetinde: Kendilerine ne zaman onlardan bir meyve rızık olarak yedirilirse, her defasında bu daha önce bizim Dünyada iken yediğimiz şeydir derler.

Bunlar söylediklerinin benzeri olarak sunulmuştur buyurarak, Cennette verilen nimetlerin her ne kadar farklı da olsa kişilere dünyadakinin benzeri olarak onlar için özel yaratıldığını buyurmaktadır.

Dikkat edilmesi açısından söylemek lazım, Cennet nimetleri Kur’an da anlatılırken temsilen Dünya nimetlerine benzetilmiştir.

Fakat bir gerçek varsa da oradaki nimetlerin asla azalmadığı ve bitmediğidir.

Tam tersine tıpkı her yendiğinde farklı tatlar vererek artmaktadırlar.

Bakın bu konuda yüce Allah Sad suresi 54. ayette bu konu hakkında ne buyurmaktadır: Verdiğimiz rızıklar tükenecek değildir.

Allah cenneti anlatıyor

Ve yine Vakıa suresi 28 ile 34. ayetlerinde mealen:

Onlar dikensiz kirazlar, salkımları sarkmış muz ağaçları, uzamış gölgeler altında çağlayarak akan suların kenarlarında bitip tükenmeyen ve yasaklanmamış bol meyveler arasında yüksek döşekler üzerindedirler buyurmaktadır.

Cennet; bahçelerle çevrili köşkler ki o köşklerden bazıları altın ya da gümüşten, bazıları ise inci ve yakuttandır.

Değerli Dostlarım; aslında bunları anlatıyoruz ama, ne kadar anlatırsak anlatalım gidip görmeden ne göz gördüğüne inanır ne de mantık kabul eder.

Çünkü Allah yarattığı kulu, kuldan iyi bildiği için ayetlerde vaad  edilenler hep temsilidir.

Zira orda verdiklerini kulunun Mantığının kabul  etmeyeceğini elbette ki bilen yine Allahtan başkası değildir.

Dolayısıyla dilimizin döndüğünce bir sohbet ve muhabbet tadında anlatmaya çalıştıysak da dileğimiz o cennette hep beraber yaşamayı yüce Allah bizlere ne nasip etsin.

76 / 100

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.