Cihad

79 / 100

Cihad nedir konusu derin bir konu olduğu için bu günkü sohbetimizi bu konuya ayırarak aynı zamanda  çeşitleri hakkında olacaktır.

Cihad nedir? 

Cihad nedir konusu derin bir konu olduğu için bu günkü sohbetimiz cihadın manasını anlayıp çeşitleri hakkında bilgi sahibi  olacağız. 

Zira…. adına ister sohbet deyin ister muhabbet ve yahut da Chat eğer bir konu bizler için faydalı ise o konuyu eni konu okuyup bundan ders almak lazımdır.

Şöyle ki bizler yani Radyosen.com olarak olayı sanal ya da Chat olarak görmekten ziyade hoş bir sohbet ve tatlı bir muhabbet çerçevesinde görüp,  bunu iki kişinin karşılıklı sohbeti olarak ele alıp bunu paylaşmayı istiyor ve bundan faydamız olacak ise takdiri Allahtan bekliyoruz.

Kaldı ki bir hata ya da kusurumuz var ise sizlerden gelecek doğrultuda var ise hatamız bunu düzeltmeyi, doğrusunu öğrenip paylaşmayı bir utanma değil tam tersine erdem sayarız.

Yüce Kitabımız Kur’an’ı Keriminin Hacc suresi 78. ayeti celilesinde Yüce Allah mealen: Ey Mü’minler Allah yolunda nasıl cihad etmek gerekiyorsa öylece ve hakkı ile cihad edin buyurmaktadır.

Yine; Tevbe suresi 111.ayeti celilesinde: “Hiç şüphesiz Allah yolunda savaşıp düşmanları öldüren ve öldürülen Mü’minlerin canlarını ve mallarını Allah, cennet kandillerinden olması karşılığında satın almıştır.

Onlara vaad olunan Cennet Haktır ki,Tevrat’ta da İncil’de de ve Kur’an’da da sabittir. Allahtan ziyade ahdine vefa gösteren kimdir? 

O halde yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinin. çünkü bu çok büyük bir saadettir. 

Gerçek anlamda 

Bu ayetlere istinaden Ebu Davut’tan rivayet olunan bir Hadisi şeriflerinde Efendimiz Salallahu Aleyhi we Sellem; Cihat etmek üzerinize farz kılınmıştır buyurmaktadır.

Buraya kadar her şey normal Amenna ve Saddak’na diyoruz… Diyoruz da acaba biz ne yapıyoruz? Emre mi uyuyoruz yoksa barbarlık mı? Bakınız cihad’dan maksat Hak din olan islamın dünyanın her tarafına yayılmasıdır.

Kabul. Ama İslam hiç bir zaman bunu zorbalık ile yapmamızı emretmemiş tam tersine tebliğ ile yaymamızı emretmiştir.

Zira unutulmamalıdır ki Cihad bazılarının zannettiği gibi eline kılıcı ya da kalkanı alıp Allah, Allah nidaları atarak  insanların boynunu kesmek, Mallarını yağmalamak değil; insanları Hak olan dine davet ederek
sonsuz ve ebedi bir huzura ulaşmalarını sağlamaktır.

Allah yolunda savaşta  zulüm ya da haksızlık yapılmaz, makam, servet, şöhret gibi milliyetçilik ya da kavimcilik gibi
nefsin hoşuna giden şeyleri yapmak değildir cihad.

Bu savaş sadece Allah rızası için insanları küfür denen hastalıktan kurtarıp ebedi saadete kavuşturma çağrısıdır.

Bizler; yani www.Radyosen.com ailesi gerekse Allah katında emir buyurulan
ve Peygamberimiz Salallahu Aleyhi we Sellemin hadislerinden yola çıkarak bunu dört ana madde halinde sizlerle paylaşacağız.

Ve yine bizler; yani www. Radyosen.com Ailesi olarak sizlere şunu da belirtmek istiyoruz ki
yalan ve yanlışlarla yıpratılmaya çalışılan dinimiz olan İslam dinini gerek kitabımız, gerekse Efendimiz Salallahu Aleyhi we Sellemin ışığında hep beraber gerçekleri ile paylaşmaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.

Selam ve saygılarımız ile. www.Radyosen.com. yönetimi

79 / 100

Yorumlar

  1. mazlum34 12 Aralık 2017
  2. Ecrin 21 Aralık 2017

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.