Cilt Bakımı

83 / 100

Cilt bakımı konumuza gelmeden önce şunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Stres, az su tüketilmesi, dengeli beslenmeye dikkat edilmemesi bizleri cilt bakımı yapmaya mecbur kılar.

Cilt bakımı neden yapılır?

Cilt bakımı

Hava şartları, stres, yoğun iş temposu, düzensiz uyku saatleri, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenlerden dolayı cildimiz doğal nemini kaybeder ve dışardan desteğe ihtiyaç duyar.

Işte bu yüzden her bayan düzenli aralıklarla cilt bakımı uygulamalıdır. Gündelik hayatın yoğunluğu, iş temposu, cildin güneş ışığına veya soğuk havaya maruz kalması, cildimize bakım yapmamızı gerektirir.

Ayrıca stres, üzüntü, yeterli miktarda su tüketilmemesi ve dengeli beslenmeye dikkat edilmemesi de bir bakıma bizleri cilt bakımı yapmaya mecbur kılar.

Bir de geçen yılların cildimizde bıraktığı izler vardır ki önlem alınmaz ise 40 lı yaşlardan sonra her aynaya baktığımızda derin kırışıklıklar görmemiz kaçınılmazdır.

Cildimizin 25 yaşından sonra yenilenme temposu yavaşlar. Bu yaşlarda muhakkak önlem alınmaya başlanmalıdır.

Mimik çizgilerinin oluşumunu en aza indirgemek için cilt bakimina temizlikten başlamak gerekir. Temiz bir cilde uygulanmış kaliteli bir nemlendirici yeterli olacaktir.

30′ lu yaşlar ise daha bir dikkat gerektiren yaşlardır. Yemek tarzımız, uyku düzenimiz, spor alışkanlığımız, kullandığımız makyaj ürünleri ve çevresel faktörler gibi nedenler ayni zamanda cildimizin yaşını da belirler.

Düzenli cilt bakımına başlanmadığı taktirde derin kırışıklıklara birkaç sene erken “merhaba” diyebiliriz. Cildimiz için uygun olan maske ve peelenglere bu dönemde başlanmalı ve gece-gündüz kremlerini kullanmayı da kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

Önce sağlıklı bir cilt

Önce sağlığımız sonra da parlak bir cilt için kesinlikle günde en az 2,5 litre su tüketmeliyiz. Cünkü sağlık olmazsa, ne sağlıklı cilt, ne de güzellik olur.

Düzenli olarak protein ve vitamin almayi da beslenme alışkanlığı olarak gündelik hayatımıza aksettirmeliyiz. Düzenli su tüketimi, doğru beslenme alışkanlığı ve cilt bakımı, üçlü sac ayağı gibidir.

Bir tanesi dahi eksik olsa, o eksiklik zamanla soruna dönüşecektir. 40′ lı yaşlar ise “daha çook var” dedigimiz, ancak çabucak geliveren bir zaman dilimidir.

Bu yaşlarda cilt bakımına ciddi anlamda önem vermemiz gerekir.

Cildi nemlendiren maskeler, kolojen veya lipozom içeren gece-gündüz kremleri, en az 30 faktörlü güneş kremi, temiz bir cilt için ph dengesi sağlanmış kaliteli sabun kullanmak çok önemlidir.

 Çünkü 40′ lı yaşlarda cildimizin elastikiyetini ve diriliğini sağlayan lifler azalmaya başlar ve yağ bezlerinin aktifliği yavaşlar.

Dolayısıyla cilt incelir, su ve nem kaybeder. Işte bu yüzden adeta bir zırh gibi ince bir tabaka halinde cildimize koruyucu krem kulanmak durumundayız.

Çeşitli cilt türleri

Genel olarak diyebiliriz ki; her yaşın kendine has cilt tipi olduğu gibi, kişiye özel de cilt tipleri vardır.

1-Karma cilt
2-Yağlı cilt
3-Kuru cilt
4-Normal cilt
Öncelikle cilt bakımından maksimum fayda sağlamak için kişinin hangi cilt tipine sahip olduğunu bilmesi gerekir.

Bunu bilmekteki amaç, cildimize doğru ürünler kullanarak, zamanla cildimizi normal cilt tipine dönüştürebilmektir.

Günümüzde güzellik denince aklımıza ilk gelen şey güzelik merkezleridir.

Ancak ekonomik şartlar göz önünde bulundurulduğunda, her bayanın o merkezlerde yüksek ücretler ödeyerek bakım yaptırabilmesi mümkün değildir.

O yüzden siz değerli RadyoSeN.com ailesi bayanları için, evde hazırlanabilecek maskelerden bazılarını sizlere sunuyorum.

Bu maskelerimiz hem ekonomiktir, hem evlerimizde bulunan malzemelerden hazırlanabilir, hem de hazırlaması çok kolaydır.

Ayrıca doğal ürünlerden hazırlandığı için memnuniyetiniz daha fazla olacaktır.

Maske tariflerine geçmeden önce özellikle şunu belirtmek istiyorum; cilt bakımından önce kesinlikle cilt temizliği yapmamız gerekir.

Cilt bakımında ilk şart cilt temizliği 

Temiz bir cilde uygulanmış maskeden maksimum fayda sağlarız. Çünkü gözeneklerin açılması demek, cildimizin nefes almasi demektir.

Unutmayın önce temizlik yapılmalı. İkinci bir önemli konu da, maskelerimizin, tek kullanımlık hazırlanmasıdır.

ELMA SIRKESI MASKESI: Şayet yağlı ve parlak bir cilde sahipseniz kesinlikle bu kürü uygulamanızı tavsiye ederim. Cilt bakımı ile ilgili elma sirkesinin bazı özellikleri şunlardır.

Ciltteki ton farkını düzenler, cildi ölü hücrelerden arındırır, daha genc ve canlı görünmesini sağlar. Düzenli kullanimda yağlanmayı önler.

Sivilce ve akne oluşumunu engeller, yağlanmayı önler. Yaşlılık ve güneş lekelerini azaltır.

Malzemeler ve hazırlanışı: 1 kahve fincanı sade maden suyu, 1 kahve fincanı doğal elma sirkesi.

Maden suyunu ve elma sirkesini bir kapta karıştırın. Pamuk yardımı ile günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere cildinize uygulayın. Yarım saat sonra da durulayın.

YEŞİL ÇAY MASKESI: Yaşlanma belirtileri ve cilt kanseri gibi pek çok derde deva olan yeşil çay tüm cilt tipleri için uygundur.

Cilt bakımı için mükemmel bir temizleyicidir. Cildin nefes almasını, canlı ve genç görünmesini sağlar. Bu maskenin uygulaması da çok kolaydır.

Kullandığınız yeşil çay poşetlerini çöpe atmayın. Buzlukta bekletin. 4-5 adet sallama çay poşetini gözlerinize ve yüzünüzün değişik yerlerine bırakın. Poşetler ılıyıncaya kadar bekleyin. Sonra durulayın.

Çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır 

LİMON MASKESI: Şayet cildiniz kuru veye karma ise kesinlikle bu maskeyi denemenizi öneririm.

Cilt bakımı deyince sadece yüz değil, diz, dirsek gibi sorunlu bölgelerde bu kategoriye girer.

Limon suyunu yüzünüz, dizleriniz ve dirseğinizde de kullanabilir, doğal yumuşaklık elde edebilirsiniz.

Ayrıca kahverengi cilt lekelerini azaltması da limonun kendine has müthiş bir özelliğidir.

Malzemeler ve hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı badem, kayısı, buğday veya zeytin yağı. Yarim limon suyu. Yağ ve limon suyunu bir kapta karıştırın. Pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.

10-15 dakika sonra önce silin sonra ılık suyla durulayın. Yeri gelmişken cilt bakımı için çok pratik bir tarif daha vermek istiyorum.

Limon suyunun aydınlatıcı özelliği de vardir. Birkaç damla limon suyu ve birkaç damla hindistan cevizi suyunu karıştırıp pamuk yardımıyla cildinize sürün.

Hindistan cevizi suyu nemlendirirken, limon suyu da parlaklık verecektir.

Haftada 1 defa yapacağınız bu maskeyle canlı, parlak ve daha aydınlık bir cilde sahip olursunuz.

SALATALIK MASKESI:

Her cilt tipine uygun bir maskedir. Hazırlaması, uygulaması ve temizlemesi de çok pratiktir.

Salatalığın cilt bakımı için ne kadar destekleyici olduğu hakkında hepimiz az çok birşeyler duymuşuzdur.

Sivilcelerin, aknelerin, lekelerin ve göz altı morluklarının giderilmesine ciddi anlamda destek olur.

Ayrıca cilt için en ideal nem seviyesini sağlar ve mimik kırışıklıklarının oluşumunu önler. Malzelemeler ve hazırlanışı: Yarım salatalık, 1 tatlı kaşığı bal.

Salatalığı rendeleyin veya robottan geçirin, bal ile iyice karıştırın. Bu karışımı cildinize sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Sonra durulayin.

Düzenli olarak tekrar edildiği taktirde değişime bizzat şahit olacaksınız.

Cilt Bakımı Admin tavsiyesi 🙂 

Son olarakta siz değerli RadyoSeN.com ailesi için bizzat kendi uyguladığım ve faydasını gördüğüm bir cilt bakım maskesi tarifi vermek istiyorum.

Maskemde kahve telvesini kullaniyorum. Çünkü kahve telvesinin yüzdeki şişliği aldığı, cildi beslediği, parlaklık ve canlılık kazandırdığı kanıtlanmıştır.

Her geçen gün de bu konuyla alakalı yeni yazılar kaleme alınmaktadır. Ben de bu yazılara binaen kahve maskesini denedim ve okuduğum yorumların doğruluğuna hak verdim.

Cilt bakımı ve önemi

KAHVE MASKESI: 1 yemek kaşığı süt kaymağı, 1 çay kaşığı toz kahve(tepeleme). Ilık süt kaymağını ve toz kahveyi karıştırın.

İçine birkaç damla gül suyu damlatabilirsiniz. Hem kokusu daha hoş oluyor hem de gül suyu cilde parlaklık veriyor.

Az miktarda yüzünüze bu karışımdan sürün ve bekletmeden elinizle ovalamaya başlayın. Cildiniz sütü ve kaymaktaki yağı emecektir.

Kalan toz kahve de peeleng görevi yapacak, cildinizi ölü derilerden ve tozdan temizleyip nefes almasını sağlayacaktır.

Cildinizin ovarak temizledikten sonra kalan karışımı yüzünüze sürün. Göz çevresi hariç, boyun bölgenize kadar uygulayabilirsiniz. 15-20 dakika sonra ovmadan ılık suyla durulayın.

Hazır yeri gelmişken cilt bakımıyla ilgili küçük bir ayrıntıyı da hatırlatmak istiyorum. Genelde bu tarz bakım kürlerinde yağ olarak badem yağının da adı zikredilir.

Ancak badem yağının kıl çıkarma ve kıl köklerini kuvvetlendirme gibi bir özelliği olduğu için ben asla önermiyorum.

Cilt bakımı için kayısı yağı, buğday yağı, üzüm çekirdeği yağı, zeytin yağı ve hindistan cevizi yağını rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Badem yağını ise saç bakım kürlerinde uygulamanız daha uygun olacaktır.

Vakit ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Yeni yazılarda görüşmek üzere saygılar sunuyorum..

83 / 100

Yorumlar

  1. NiLDa 24 Temmuz 2018
    • ELmAS 1 Ağustos 2018
  2. Toprak 1 Ağustos 2018
    • ELmAS 1 Ağustos 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.