Elma Sirkesi

77 / 100

Elma sirkesi sofralarımızın vazgeçilmezi olduğu kadar sağlığımız için de çok önemlidir. Biz de RadyoSeN.com ailesi olarak, bu mucizevi ürünü daha çok hayatımıza dahil etmek adına sohbetimizi bu konu üzerine yapalım dedik.

Elma sirkesi

 Elma Sirkesi

Bu anlatacağım sirke MÖ. 5000 li yıllardan beri kullanıldığı tahmin edilen ve Fransızca’ da “ekşi şarap” diye adlandırılan bir sirke türüdür.

Sağlığımız için çok faydali olan elma sirkesi, adından da anlaşıldığı gibi elmadan elde edilir. Yüzyıllardan beri gıdada, hastalıkların tedavisinde, cilt bakımında ve temizlikte kullanılır.

Sohbetimize mucize olarakta adlandırılan bu sirkenin, birçok sirke arasında en çok tercih edilen sirke olduğunu hatırlatarak devam etmek istiyorum.

Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi aynı zamanda zayıflamaya da yardımcıdır.

Sevgili RadyoSeN.com ailesinin değerli fertleri.. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz piyasadaki sirkeler genelde rafinasyon ürünlerdir.

Çünkü; kıvama gelmesi için aylarca fermantasyon olması gereken sirke, fabrikasyon işleme tabi tutularak günler içersinde kıvama getirilmektedir.

sirkesmizin tam anlamıyla faydasını görebilmek adına doğal yoldan elde edilmiş olması çok önemlidir.

Ayrıca hangi kullanım amacı olursa olsun, doğal sirke kullanmaya kesinlikle özen göstermeliyiz.

Evde yapılan elma sirkesi elbette fabrikasyon üretime nazaran daha yavaş olacaktır. Ancak; doğal bir mucize ürüne sahip olmak için zamanımızdan biraz fedakarlık yapmamızın da gayet normal olacağını düşünüyorum.

Ben sirkeler ile ilgili bu yazım için araştırma yaparken, elma sirkesinin yapımı ile alakalı pekçok tarife ulaştım.

Sohbetimizin bu kısmında siz değerli RadyoSeN.com okuyucularına, evde yapabileceğiniz en kolay elma sirkesi tarifini, püf noktalarıyla birlikte paylaşmak istiyorum.

ELMA KABUKLARINDAN SİRKE NASIL YAPILIR?

Malzemeler: 2 adet elma, 750 ml temiz içme suyu (1 litreden biraz az olacak), 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 litrelik cam kavanoz.

Yapılışı: Biraz kalınca soyduğumuz elma kabuklarını kavanoza yerleştiriyoruz. Dilerseniz elmaların sap ve çekirdek kısmını ayıklayıp iri küpler halinde de doğrayabilirsiniz.

Su, şeker ve tuzu da ekledikten sonra kavanozun ağzını temiz bir tülbentle 2-3 kat olacak şekilde kapatıyoruz. Direkt güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde beklemeye alıyoruz.

İlk hafta hergün, sonrasında ise haftada bir gün tahta kaşık veya spatula ile karıştırıyoruz. Metal ile temas ettirmemeye özen göstermelisiniz.

1 hafta -10 gün sonrasında kavanozun etrafında küçük sirke sinekleri görmeniz gayet normal bir durumdur.

Ortalama 8 hafta sonra sirkemiz hazır olacaktır. Elmadaki şeker önce fermantasyona uğrayarak alkole dönüşecek, sonrasında ise asetik bakterilerin sebep olduğu fermantasyonla, asetik asite yani sirkeye dönüşecektir.

Zaten kokusundan sirkemizin olgunlaştığını anlayabilirsiniz. 7-8 hafta sonra elma sirkemizin üstünde ince bir tabaka mantar küfü görmeniz de gayet normaldir.

Bu küfün diğer adı “sirke anası” dır. Sirke anasını süzdükten sonra elma sirkemiz kullanıma hazırdır.

Bu sirke anası dediğimiz küfü de yeni sirke yapımında maya olarak kullanabiliriz. Daha kaliteli bir elma sirkesi elde edebilmek için sirke anasını kavanozun üstüne bırakmanız yeterlidir.

Elma sirkesi sağlığımız için çok faydalıdır. Ayrıca enzim, vitamin ve mineral açısından da zengin olduğu bilimsel olarakta kanıtlanmıştır.

Hayatımıza elma sirkesini dahil etmek için siz degerli dostlara 15 neden sunacağım.

CİLDE İYİ GELİR:

Özellikle evde yapılmış doğal elma sirkesi, cildimizin ph dengesini kontrol altında tutar.

Bu sayede cildimizde oluşan akne ve sivilce gibi sorunlarla çok daha kolay baş edebiliriz.

VÜCUDU TEMİZLER VE TOKSİNLERDEN ARINDIRIR: Her öğünden önce içilen, 1 su bardağına karıştırılmış 1 yemek kaşığı elma sirkesi çok faydalıdır.

Enzim, mineral ve vitamin açısından zengin olan elma sirkesi, vücudumuzun doğal yollardan toksinlerden temizlenmesini sağlar.

Elma Sirkesi Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir

TANSİYONU DÜŞÜRÜR: Doğal elma sirkesinin yüksek tansiyonu düşürdüğü, çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Buna sebep olarakta kandaki nitrik oksidi arttırması ve dolayısıyla kanın damarlarda daha kolay dolaşmasına bağlanmıştır.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER: Elma sirkesinin içeriğindeki etkin maddelerden birisi de asetik asittir. Asetik asit aynı zamanda kandaki şeker seviyesinin düşürülmesinde önemli rol oynar.

Yapılan çalışmalarda elma sirkesinin, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu doğal insülinin salgılanmasına yardımcı olduğu saptanmıştır. Ayrıca yediğimiz gıdalardaki basit karbonatların da kolay sindirilmesini sağlar.

Özellikle TİP 2 diyabet hastalığı olanlarda, elma sirkesinin düzenleyici etkisi olduğu düşünülüyor.

Ancak, sohbetimizin bu kısmında, hasta ilaç kullanıyorsa, elma sirkesi kürüne başlamadan önce kesinlikle doktoruna danışması gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyorum.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR: Elma sirkesi, içeriğindeki yüksek malik asit sayesinde, vücudumuzu virüs ve bakterilere karşı savunmayı bir görev olarak üstlenir.

Biz farkında olmadan bizim için savaşır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Grip ve soğuk algınlığı da dahil farklı hastalıklara ve enfeksiyon türlerinin önlenmesine katkı sağlar.

BAĞIRSAK BAKTERİSİNİ VE KANDİDA MANTARINI YOK EDER: Elma sirkesi aynı zamanda antibakteriyel ve antimikrobiktir. Bağırsak bakterisinin bulunduğu ortamdan uzaklaşmasını sağlar.

Ayrıca genellikle bağırsaklara saldırı yapan kandida mantarı gibi bağırsak mantarı enfeksiyonlarının oluşumunu engeller.

MİDE ASİDİNİ DÜZENLER: Elma sirkesi aynı zamanda alkali bir ürün olması sebebiyle, mide yanmasına karşı ph seviyesini kontrol etmeye yardımcıdır.

Ancak ülser ve kronikleşmiş mide yanmasında, güçlü asit seviyesi nedeniyle rahatsızlık verebilir.

Bundan sebep seyreltilerek tüketilmesi önerilir. Doğal elma sirkesi mide asidini düzenlemeye yardımcıdır.

Ayrıca hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim ve bağırsak sorunlarını gidermeye yönelik laktasif bir görev üstlenir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin bu Sirkeyi Hayatınıza Dahil Edin

HAZMI KOLAYLAŞTIRIR: Sevgili RadyoSeN.com ailesinin değerli fertleri.. Evde hazırlayacağınız, suyla seyreltilmiş elma sirkeli karışımla bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

1 su bardağı içme suyuna katacağınız 1 yemek kaşığı doğal elma sirkesi, sindirimi kolaylaştırır ve rahatlamanızı sağlar.

Ancak maksimum fayda sağlamanız için, sirkenizin doğal olması çok önemlidir. Çünkü fabrikasyon ürün olan elma sirkesinde, sağlığımız için önemli olan bazı enzimler bulunmamaktadır.

Rafine edilmemiş doğal elma sirkesi ise protein, enzim, asetik asit, malik asit ve amino asit yönünden oldukça zengindir.

BAKTERİLERİ YOK EDER: Elma sirkesi aynı zamanda dezenfektan bir üründür. Günümüz tarihinden çok önceden bu güne kadar bakteriyel rahatsızlıkların tedavisinde dezenfekte edici olarak kullanıldı.

Kulak enfeksiyonları, mantar, siğil ve bit bunlardan bazılarıdır. Bundan 2000 yıl kadar önce Hipokrat' ın yara temizliği için sirke kullandığı bilinmektedir.

KİLO VERMEYE YARDIMCIDIR: Elma sirkesinin içeriğinde bulunan asetik asit sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulmanız daha kolay olur.

Çünkü elma sirkesi etken maddeleri sebebiyle karaciğerimizi temizlemeye yardımcıdır.

İştahımızı keser, aşırı yemek yemeyi önler ve uzun süre tokluk hissi verir. Günde 300 kalori civarında daha az kalori tüketmeye yardımcıdır.

Kilo vermek için yapılan diyetlerde, elma sirkesi kürü uygulamanın kilo vermeyi hızlandırdığı bilinmektedir.

MİGREN AĞRISINA İYİ GELİR: Elma sirkesinin faydalarından söz ederken, sohbetimizde migrenden bahsetmeden geçemeyeceğim. Şiddetli baş ağrısıyla sonuçlanan migren atakları, bazen saatlerce sürebiliyor.

Elma sirkesi, uzun yıllardan beri migren hastaları tarafından tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır.

Maksimum fayda sağlamak için, elma sirkesinin doğal olması ve düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Ancak migren ilaçları kullanan hastaların, bu küre başlamadan önce doktora danışmaları kesinlikle önerilir.

A’ dan Z’ ye Sirkenin Faydaları

SAÇ BAKIMI İÇİN ÖNEMLİDİR: Son durulama suyuna katacağınız bir miktar elma sirkesi, saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Kepeği azaltarak saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Saçın ph dengesini geri kazandırarak saçların daha yumuşak olmasına yardımcıdır. Kökten uca saçları temizleyip beslediği için saçların da parlak görünmesine neden olur.

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR: Doğal olan sirke, ağızda oluşan kötü kokunun giderilmesine yardımcıdır.

Ağız içinde oluşan bakterileri öldürüp, doğal bir temizleme suyu görevi görür. Antibakteriyel olması nedeniyle bu sirkeli suyla gargara yapmanız yeterli olacaktır.

Sevgili RadyoSeN ailesi.. Bu ailenin güzide fertleri.. Benim güzel ailem.. Umarım bugünkü sohbet konumuzu okuduktan sonra, elma sirkesini daha çok hayatınıza almanıza vesile olmuşumdur. Bir nebze dahi olsa istifade etmenize sebep olabildiysem ne mutlu bana.

Yeni sohbetimizde, yeni konumuzla sizlerle yeniden birlikte olmak dileğiyle hoş kalın, hoşça kalın.. Saygılarımla 🙂

77 / 100

Yorumlar

  1. Nokta 28 Eylül 2018
    • ELmAS 30 Eylül 2018
  2. Toprak 28 Eylül 2018
    • ELmAS 30 Eylül 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.