Karbonatın Faydaları

76 / 100

Karbonatın faydaları olarak yakın bir zamana kadar hamur işlerinin vazgeçilmezi olarak biliyorduk.ancak zaman içerisinde karbonatın aynı zamanda ağrı kesici, temizleyici, arındırıcı, koku giderici vesaire gibi pek çok durumlarda da önemli bir etkiye sahip olduğu doğrulanmıştır. Karbonatın faydaları ve kullanım alanlarıyla ilgili bazı maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

KARBONATIN FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

karbonatın faydaları

Karbonatı yakın bir zamana kadar hamur işlerinin vazgeçilmezi olarak biliyorduk ancak zaman içerisinde karbonatın aynı zamanda ağrı kesici, temizleyici, arındırıcı, koku giderici vesaire gibi pek çok durumlarda da önemli bir etkiye sahip olduğu doğrulanmıştır. Karbonatın faydaları ve kullanım alanlarıyla ilgili bazı maddeleri şöyle sıralayabiliriz.

DİŞ TEMİZLİĞİ VE AĞIZ KOKUSU

Daha beyaz dişler için haftada bir kez eşit oranda karıştırılmış karbonat ve tuz karışımıyla dişler fırçalanmalıdır. Dişleriniz hem daha beyaz olacak hem de ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.

AYAK BAKIMI VE AYAK KOKUSU 

Haftada bir kez, ılık suya bir miktar karbonat katarak 15-20 dakika süreyle ayaklarınıza uygulayacağınız ayak banyosu, ayak kokusunun giderilmesinde çok etkili bir yöntemdir. Bu suya 1 yemek kaşığı kadar sirke ilave ederseniz, hem ayak yorgunluğunuzu hafifletecektir, hem de topuklarınızda ki sertleşmiş bölgeleri yumuşatacaktır. Akabinde topuk taşıyla (ponza) ovarsanız, sert derilerden kurtulup yumuşacık topuklara sahip olursunuz.

Karbonatın faydaları ve cilt bakımı 

Karbonat aynı zamanda doğal bir peeleng malzemesidir. Yeterli miktarda karbonatı , bir miktar suyla karıştırarak sıvı bir krem kıvamına getirin ve temiz cilde uygulayın. Çok bastırmadan 1-2 dakika kadar elinizle olarak cildinize masaj yapın ve sonra durulayın. Haftada bir kez düzenli olarak karbonatlı peelengi cildinize uyguladığınızda cildiniz daha pürüzsüz ve daha parlak olacaktır. Karbonat svilcelerin kurumasında da etkilidir. Peelengten daha koyu bir karışım hazırlanıp sivilcelerin üzerini tamamen kapatacak şekilde sürülmeli ve 5 dakika kadar bekletilmeli ve sonra suyla durulanmalıdır. Sivilce icin karbonat kullanımı haftada 2-3 kez uygulanabilir.

TERLEME VE TER KOKUSU

El ve ayak terlemesi için haftada 2 defa 15-20 dakikalık karbonatlı ılık su terapisi yapılır. Koltuk altı bölgesinin fazla terlemesi hem kişiye hem de çevreye rahatsızlık verir. Koltuk altı bölgesine yeterli miktarda karbonat sürmek terlemeye ve dolayısıyla da kötü kokuyu azaltmaya yardımcı olur. Aşırı terleme sorunu yaşayanlar ise yeterli miktarda karbonatı sirkeyle macun haline getirip duştan sonra koltuk altı bölgesine peeleng şeklinde uygulamalıdır. Ertesi gün terlemenin yok denecek kadar aza inmiş olması kullanıcı yorumlarında mevcuttur (araştırma yaparken yorumları bizzat okudum).

KÖTÜ KOKULARI GİDERİR

Halılarımızı ne kadar süpürsekte bazen kötü koktuğunu fark ederiz. Böyle bir durumla karşılaştığımızda halının üzerine boş yer kalmayacak şekilde karbonat serpilir ve 2-3 saat beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürülür. Kötü konulardan eser kalmayacaktır. Lahana ve karnabahar kükürtçe zengin sebzelerdir. Haşlama esnasında bu kükürt çözünür ve nahoş bir kokunun meydana çıkmasına neden olur. Özellikle lahana ve karnabahar gibi kötü kokuya elverişli sebzeler haşlanırken, kaynayan suya bir miktar karbonat katmak, nahoş kokuyu en aza indirgeyecektir.

DOĞAL DETERJAN

Dibi tutmuş ve yanmış tencereye bir parmak kadar su katılır ve 1 yemek kaşığı da karbonat eklenir. 10 dakika kadar ocakta kaynatılırsa, yanmış yemek tortusunun ovmaya gerek kalmadan hemen çıktığı görülür. Vazo, termos, çaydanlık gibi su lekelerine maruz kalan eşyalarda karbonat ve sıcak suyla ovulursa kolayca temizlenecektir.

BÖCEK SOKMASI

Böcek sokmasından sonra meydana gelen şişlik ve kızarıklık gibi durumlarda karbonatlı su ile pansuman yapılırsa, hemen kaşıntıyı azaltıp silmeyi önler. Güneş yanıklarında da, sorunlu bölgeye karbonatlı su uygulanırsa çok kısa bir zamanda ağrı ve acıyı azaltacaktır.

BAKLİYATLARIN KOLAY HAŞLANMASI

Yemekle uğraşanlar bilirler, bakliyatlar yaş sebzelere göre biraz daha zor pişer. Kuru bakliyatları haşlarken, haşlama suyuna katacağınız bir miktar karbonat yemeğinizin hem daha çabuk pişmesini hem de daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

76 / 100

Yorumlar

  1. Nokta 8 Mayıs 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.