Namaz

13 / 100

Namaz; İslam’ın ikinci şartı, dinin direği, Müslüman’ın miracı ve ibadetlerin olmazsa olmazı. Evet bu günkü sohbet konumuz sizin de anladığınız gibi namaz olacak inşallah.

Namaz

Namaz; En üstün ibadet

Değerli Radyosen Ailesinin birbirinden değerli fertleri ve bizi dışardan takip eden gönül dostlarımız;

Her ne kadar görünürde Chat sitesi olarak görünsek de; ya da sohbet sitesi ve ya muhabbet, ya da adına ne derseniz deyin, diğer sunuculardan farklı bir yönümüz var.

Abuk sabuk yazı ya da insanı kötülüğe sevk eden yazılardan ziyade bizlere ve sizlere faydalı olabilecek konuları titizlikle seçip onları paylaşmayı kendimize ilke edindik.

Ve son nefesimize kadar da bu ilkeden Allah’ın izni ile de dönmeye niyetimiz yok. Neyse bu kadar gevezelikten sonra gelelim bu günkü sohbet konumuza.

Değerli Müslümanlar bu günkü sohbetimizin konusu Namaz. nedir Namaz? Niye kılarız? Allah’ın kıldığımız Namazlara ihtiyacı var mı? Gibi sorulara hep beraber Ayet ve hadis ışığında cevap bulacağız Allah’ın verdiği kadarı ile.

Değerli Müslüman kardeşlerim; Ali İmran suresi 103. ayeti celilesinde Allah’u Teâlâ mealen: Hepiniz topluca Allah’ın ipine sarılın diye buyurmaktadır.

Bazı Alim geçinen cahillerimiz bu ayeti celileden yola çıkarak (haşa) hadislere gerek olmadığı yalanı ile gelmektedir bizlere.

Fakat her zaman dediğimiz gibi onlara onların değil Allah’ın dilinden cevap vermek sanırım onlara atılacak en güzel tokattır.

Bakınız Necm suresi 3 ve 4. Ayetlerde Mealen nasıl cevap veriyor Allah’u Teâlâ: O kendiliğinden konuşmamaktadır.

O’nun konuşması, ancak kendisine
bildirilen vahiyden başka bir şey değildir. Yanisi mi? ” Benim Peygamberim kafasından değil benim istediklerimi size tebliğ ediyor” diyor bizlere.

Yine Nahl suresi 44. Ayeti celilesinde Me’alen: Resulüm Biz sana bu Kur’an’ı indirdik ki kendilerine indirileni insanlara açıklayasın buyrulmaktadır.

Bakınız ne güzel cevaplar değil mi? yetmediyse Bakara suresi 151. ayete bakalım mı? O sizlere bilmediklerinizi öğretir buyuruyor Allah’u Teâlâ.

Namaz; En güzel örnektir Müslümana

Kaldı ki Tirmiziden rivayet olunan bir hadisi şeriflerinde: Sakın sizden birinizi emrettiğim ya da yapmayın dediğim bir konu kendilerine ulaşınca, koltuğuna yaslanıp ”Bilemiyorum! Biz Allah’ın kitabında ne buluyorsak ona uyarız” derken bulmayayım. Diye buyurmaktadır.

Neyse konuyu fazla dağıtmadan gelelim asıl konumuza. Efendimiz Salallahu Aleyhi we Sellem Buhari’den rivayet olunan bir hadisi şeriflerinde:

Beni Namaz kılarken nasıl görmüş iseniz siz de öylece Namaz kılınız buyurmaktadır.

Ha acaba diyenlere yine Allah’ın Kelamından cevap verelim mi?

Haşr suresi 7. ayeti Celilesinde yüce Allah: Resûlullah size ne verdiyse onu alın neyi de yasak ettiyse ondan sakının buyurmaktadır.

Neden mi? çünkü Peygambere itaat eden şüphesiz ki Allah’a itaat etmiş olur. Diye Nisa suresi 80. Ayeti ile de mükemmel bir şekilde anlatmaktadır sebebini.

Aslında bu tarz o denli ayet vardır ki yazmaya kalksak sanırım sayfalar dolusu çıkar. Ama dedik ya konumuz Namaz.

Şimdi bakalım Kur’an’ı Kerim de Namaz hakkında yüce Allah neler buyurmaktadır.

İlk ayetimiz Nisa suresi 103. Ayetin Meali;

Namazı dosdoğru kılın. şüphesiz Namaz Mü’minler’e belirli vakitlerde farz kılınmıştır buyrulmaktadır.

şimdi burada bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. kılarsanız sizin için iyi olur ya da namaz kılınız demiyor Namazını dosdoğru kıl diyor. 

Keyfi olmayan bir ibadet

Yani bir emir var orda hatta belirli vakitlerde o sana farz kılındı diyor. mecbursun diyor yani. keyfine ya da keyfimize bırakmıyor.

Hatta o konuda Mü’minun suresi 1 ve 2. ayetlerde Huşu içinde namaz kılan Mü’minler ahiret azabından kurtuldular diyerek emrini yerine getirenlere adeta müjde vermektedir.

Ha; ağa da ben paşa da ben namaz ben ve Allah arasında diyenlere ne mi diyor. Müdessir suresi 43 ve 44. ayetlerde mealen:

Günahkarlar için sizi şu yakıcı ateşe ve dayanılması zor olan işkencelerle baş başa bırakan nedir diye sorulan soruya:

Biz namazımızı kılmıyorduk, Yoksulu doyurmuyorduk, batıla dalanlarla birlikte biz de dalıyorduk. Ceza gününü yalanlıyorduk.

Ölüm bize bu halde iken gelip çattı diye cevap vereceklerini buyurmaktadır. Diyor ve ufak bir virgül koyuyoruz konumuza.

Fakat bu daha giriş olarak algılansın lütfen çünkü Namaz konusu basit bir konu değil ve bir kaç konuda bunu ele alacağız.

13 / 100

Yorumlar

  1. AySima 25 Ocak 2018
  2. Nokta 25 Ocak 2018
  3. Mehtap 26 Ocak 2018
  4. Cicek 22 Mart 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.