Ne Kadar Müslümanız?

77 / 100

Ne kadar Müslümanız desem Eminim ki benimle dalga geçer hatta dalga geçmekle yetinmez üstüne üstlük alay bile edersiniz . Öyle ya %99’u  Müslüman olan bir ülkede ne kadar Müslümanız denir mi hiç?

Ne Kadar Müslümanız

Ne Kadar Müslümanız Ya da gerçekten yeterince İslam’ı yaşıyor muyuz?

Değerli Radyosen.com Ailesi Bu günkü sohbetimiz Hazır Ramazan ayına da girmişken şöyle bir nefsimizi yoklayıp şu soruyu kendimize soracağız ve ardından da cevabını hep beraber vermeye çalışacağız. Ne Kadar Müslümanız?

Çocukluğumda olsun gençliğimde olsun büyüklerimiz anlatırlardı, Temmuz ya da Ağustos ayına denk gelen Ramazan aylarında o  kavurucu sıcağın altında tarlalara gidip ekinlerin biçilmesini, çekilen eziyetleri. Fakat ne gariptir ki anlatırken çekilen eziyetin verdiği bir sitem değil de sanırsınız o çekilenlerin verdiği bir memnuniyet ile gözleri parlardı.

Oysa şimdi bakıyorum da Oruç bir ibadet değil de sanırsınız bir işkence ya da eziyet, hele ki başımıza alim diye geçinen şarlatanları da eklersek seyredin siz cümbüşü. İnanın Merhum Kemal Sunal’ın filmlerini aratmayan bir komedi ile karşı karşıya kalıyoruz. Alın size basit bir, iki örnek: Hocam Ramazanda sakız çiğnemek orucu bozar mı? Hoca cevap verir şekerli ise bozar yok şekersiz ise gönül rahatlığı ile çiğne evladım.

Diğer soru peşinden gelir: Hocam ben futbolcuyum bilmem kaç milyon lira para alıyorum ama malum oruçlu iken futbol oynamak çok zor hani gol atamazsam seyirci bana kızar. benim oruç tutmam farz mıdır? Hocada cevap mı yok? “Olur mu evladım tam tersi sen Ramazan ayında oruç tutarsan asıl o zaman günaha girersin. niye? çünkü para alıyorsun o parayı hak etmezsen kul hakkına girersin.”  Vallahi komedi hem de komedinin alası.

Ey Müslüman Bir daha sor kendine Ne Kadar Müslümanım Diye

Ama bitmedi devam ediyoruz. Hocam ben mankenim. şey şimdi iç çamaşırı defilesi falan oluyor sutyen külot o spot ışıklarının altında çok eziyet çekiyoruz bize de oruç tutmak farz mıdır. Olur mu evladım sen de tutma. Eee sen tutma, ben tutmayayım, o tutmasın; Peki ya kim tutacak orucu? Hayvanlar mı? Yapmayın Müslümanlar Şaklabanlara oyun olmayın, oyuncak olup sizinle, aklınızla oyun oynamalarına izin vermeyin. Bakın size bir örnek daha: Şahsa soruyorlar oruç tutuyor musun? verilen cevap: hayır. Neden? Zatı Alleri  çalışıyorlarmış. bir diğerinin mesai saatleri uzunmuş çekilmezmiş, bir diğerinin işi çok ağırmış. E yuh be kardeşim bu oruç eli boş işsiz, güçsüz ve aylaklara mı farz kılındı?

Fakat ne garip tecellidir ki Ramazan ayında oruç tutmayanlara baktığınızda sizden ve benden daha çok tatili onlar hak ediyor. Öyle ya çok çalıştılar fakat hep Dünya için. Ahiret mi; aman canım Allah’ın Rahmeti büyüktür. Doğru Allah’ın Rahmeti elbette büyüktür ama onlara şunu sormak lazım: iyi de be Ahmak Allah’ın Rahmeti büyüktür de azabı küçük mü sanıyorsun? 

 

77 / 100

Yorumlar

  1. DeNiS 3 Ekim 2018
    • NAKKAS 5 Ekim 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.