Peygambere itaat

83 / 100

Peygambere itaat konusu yıllardır Müslümanların başta olmak üzere, insanların kafasını karıştıran bir soru olmuş Ve ne hikmetse cevabı Kur’anda geçmesine rağmen bir türlü cevabını kabullenemediği bir çıkmaz haline gelmiştir adeta.

Peygambere itaat

Peygambere itaat ya da Peygamberlere itaat edilir mi?

Değerli Radyosen Ailesinin birbirinden güzel insanları ve sevgili Müslümanlar; Peygambere itaat konusu yüce kitabımız Kur’anı kerim’in bir çok ayetinde açık bir ifade ile anlatılmasına rağmen, televizyondaki diziler olsun, magazin programları olsun ya da spor programlarına verdiğimiz önem ve ehemmiyetten dolayı nedense hep ikinci planda kalmıştır maalesef.

Dolayısı ile biz “necip Müslümanlar!!!” öylesine derin konuların peşinde koşarken bizim gerek soytarı ve gerekse de şarlatanlığı alamet sayan yine “necip alimlerimiz!!!” de boş durmayarak zaten üç kuruşluk değeri kalan aklımızla da güzel güzel oynamaktadırlar.

Haliyle de bir zaman sonra oyuncak ve kukla olmayı erdem sanan ve İslâm’ın tapusuna sahip olduğunu sanan biz erdemli zekâ özürlüler de bir zaman sonra İslam’ın beş şartını bile saymaktan aciz bir duruma geliyoruz.

Ki diğer sohbetlerimizde bunları örnekleri ile anlatmaya çalışmıştım.

Lütfen düşünelim 

Öncelikle bana kızmak yerine lütfen herkes şapkasını önüne alıp şöyle bir düşünsün; Türkiye ligindeki bütün futbol takımlarını,  oyuncularını ezbere bilen, hatta Avrupa liglerindeki takımları futbolcuları ve vasıflarını sular seller gibi okuyan erkeklerimiz ve siz hangi kanalda hangi gün hangi dizinin oynadığını kendi adı gibi bilen O dizideki tüm karakterleri tanıyan ve yine hangi gün hangi kanalda hangi magazin programının olacağını asla şaşırmayan kadınlar:

Allah aşkına dürüstçe cevap verin öz dininiz, imanınız hakkında o kadar bilgiye sahip misiniz?

Eğer cevabınız “evet” ise zaten diyecek bir şeyim yok, ama “hayır” ise işte o zaman cidden oturup bir düşünmek lâzım.

Çünkü cidden içler acısı bir durum ile karşı karşıya kaldığımızın açık ve net bir göstergesidir bu.

Peygambere itaat ve teslimiyet

Neyse genel bir nefis muhasebesinden sonra gelelim asıl konumuz olan peygambere itaat konusuna.

Bakalım bizim alim diye geçinen palyaço ve şarlatanlara yüce Allah nasıl cevap veriyor.

Peygambere itaat konusunda ilk ayetimiz Nisa suresi 64. Ayette yüce Allah bakın ne buyuruyor? “Biz hiç bir Peygamberi, Allah’ın izniyle kendisine itaat edilmesinden başka bir hikmetle göndermedik.”

Burda ayeti açıklamaya gerek bile olmadığını, çünkü zaten yeterince açık olduğunu hepiniz görmüştür.

Yukarda dikkat ettiyseniz yüce Allah  hiç bir Peygamberi diyor. Yani bütün peygamberleri kapsıyor.

Zaten imanın şartlarını bilen şunu da bilir ki bir Müslüman ayırt etmeden bütün peygamberleri kayıtsız ve şartsız kabul edip kesin bir teslimiyet ile bağlanılması gerektiğini bilir.

Gelelim Haşr suresi 7. Ayete “Resulallah size neyi verdiyse onu alın, yerine getirin, neyi yasakladıysa ondan korunun, ondan kaçın.” Buyrulmaktadır.

Burda kesin bir hüküm var dikkat ettiyseniz; yüce Allah adeta peygambere itaat etmeyi farz kılıp, onun dediklerine aykırı davranmayı haram kılmıştır.

Ki bunu sohbetimizin ilerleyen bölümlerinde zaten göreceğiz. Fakat Buhari’den rivayet edilen ve Hazreti Ebu Bekir’in “Resulallah’ın hiç bir sünnetini terk etmedim.

Eğer terk edersem, hak ve hidayet yolundan çıkmaktan, sapıtmaktan korkarım” sözü sanırım O’na Allah katında neden Sıddık lakabının verildiğini anlamamıza yardımcı olacaktır.

Sahabeler peygambere nasıl bakıyordu?

Yalnız burda bir noktaya değinmeden geçmek istemiyorum. Hazreti Ebu Bekir’in sözünden bu yana 1400 yıldan fazla bir zaman geçmesine ve o günden bu güne yaşayan hiç bir karşılık beklemeden hayatını İslam’a adayan onca veli yani Allah dostu bizlere İslâm ahlak ve kurallarını öğretmeye çalışmasına rağmen, günümüzde on binlerce lira alıp televizyon ekranlarında kitaplarını satmak için adeta pazarlama elemanı gibi davranan ve kendilerine veli sıfatı veren araştırmacı yazarlarımız benim bile kolaylıkla bulabildiğim bunca ayete ve hadise nasıl kör bakmış hala anlamış değilim.

Çünkü; bakın abartmıyorum o şarlatanlar ve palyaçolar gözümüzün içine utanıp sıkılmadan baka baka resmen o güzide insanları haşa yalancılık ile itham edip üç kuruş dünya malı için ahiret hayatını satacak kadar da aptal ve geri zekadan da geri beyinsiz olduklarını haykırmalarına rağmen biz hala onların yolundan gitmeyi erdem sanarak aslında onlardan farksız olmadiğımızı göstermiş olmayı da anlamıyorum açıkçası

Konuyu fazla uzatmadan hani o “bize hâdisi şeriflere gerek yok, bize Kur’an yeter!” Diyen haşa huzurdan eşeklere cevaben diyorum ki;

Madem ille Kur’an diyorsunuz, alın size Kur’an ey ahmaklar! Bakın Kur’an peygambere itaat konusunda neler diyor.

Ama lütfen O uzun kulaklarınızı havaya iyice dikip dinleyin olur mu?

Ayetler Peygambere itaat edin diyor.

Araf Suresi:158. Ayetten başlayalım. “O Peygambere uyun ki, doğru yolu bulasınız.” Nur suresi:56. Ayette “Peygambere itaat edin ki rahmete erdirilesiniz.”

Enfal suresi:1. Ayet “Eğer siz gerçekten Mü’minlerseniz, Allah’a ve Peygamberine itaat ediniz.”

Ama pardon burda Mü’minlerseniz diyor değil mi yani sizden söz etmiyor sanırım.  Çünkü sizler Mü’min olsaydınız İslam’ın kayıtsız şartsız teslimiyet olduğunu bilirdiniz.

Oysa sizler… neyse. Biz sohbetimize ayetlerden devam edelim. Nisa suresi:80. Ayette “Peygambere itaat eden, muhakkak ki Allah’a itaat etmiş olur.” Buyrulmaktadır.

Dinleyen kim?

Buyrulmaktadır buyrulmasına da o buyruğa uyan kim?

O buyruklara uyankim dedim de bakın şu ayet ne güzel de anlatıyor onları. Hatta nerdeyse cuk diye oturuyor desem emin olun yalan olmaz.

Ayetimiz Nisa suresi 60 ve 61. Ayetlerde Yüce Allah: “Resûlüm! Sana indirilen Kur’ana ve senden önce indirilen kitaplara inandıklarını ileri sürerek boş iddialarda bulunanları görmüyor musun? Tağut’un yani kendisini ilahlaştıran insanların önünde muhakeme edilmelerini isterler. Oysa onu tanımamakla emr olunşmuşlardı. Şeytan da onları büsbütün saptırmak istiyor.”

“Onlara Allah’ın indirdiği Kur’ana ve seçtiği Peygambere gelin! Denildiği zaman, münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.” Buyuruyor.

Allah Peygabere itaat edin diyor, ya onlar?

Şimdi lütfen dikkat edin  münafıklar diyor yüce Allah, bakın ben demiyorum bizzat bize Kur’an yeter diyenlere yüce Allah cevap veriyor.

Yine Nur suresi: 51 ve 52. Ayetlerde yüce Allah: “Aralarında hüküm verilmek üzere Allah’a ve Peygamber’ine çağrıldıkları zaman Mü’minlerin sözü sadece ‘işittik, itaat ettik!’ Demekten ibarettir. İşte saadete erenler onlardır

“Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, Allah’tan korkar ve O’ndan sakınırsa,  işte onlar kurtuluşa erenlerdir.”

Ya uymayanlar? Yine yüce Allah cevap versin mı? Nur suresi: 63. Ayette yüce Allah adeta onlara hitap etmektedir.

Bakın Sadece Ayetler ne diyor?

“Peygamberin buyruğuna, yani emrine aykırı hareket edenler yani uymayanlar, başlarına bir bela gelmesinden veya acıklı bir azaba uğramaktan sakınsınlar.”

Yine Enfal suresi: 13. Ayette “Kim ki Allah’a ve Peygamberine karşı koyarsa, bilsin ki Allah’ın cezası çok şiddetlidir.” Buyrulmaktadır.

Değerli Radyosen Ailesinin birbirinden güzel insanları, kardeşlerim!

Dikkat buyurun ki bu günkü sohbetimde tek bir hadisi şerife yer vermedim. Neden biliyor musunuz? Hani bize Kur’an yeter diyenlere Kuran’ın dilinden cevap vermek için.

Şimdi o bize Kur’an yeter diyen insan sıfatındaki mahluklara bir soru: Ey müslüman kisvesine sığınmış münafıklar! Alın size Kur’an, alın size ayet, hadi şimdi tövbe edin.

Hadi şimdi onbinlerce dolar alarak çıktığınız televizyon programlarına çıkıp ey Müslümanlar biz şüphesiz hata yapmışız deyin.

Ha diyemiyor musunuz? O zaman bakın yüce Allah Cuma suresi 5. Ayette sizin zihniyetinize sahip olanlar içinne diyor?

“Tevrat’la yükümlü tutulup da onunla amel etmeyenlerin durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin durumu gibidir.

Allah’ın âyetlerini inkâr eden topluluğun hâli ne kötüdür! Allah, zalimler topluluğunu hidayete erdirmez.”

Yani Tevrat ile amel etmeyenlere eşek diyen Allah sizlere ne diyordur varın siz düşünün. Bilmem anlatabildim mi?

83 / 100

Yorumlar

  1. Toprak 10 Aralık 2018
  2. İbrahim 10 Aralık 2018
  3. Başak Atak 10 Aralık 2018
  4. Rabia 12 Aralık 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.