Ruh çağırma

80 / 100

Ruh çağırma…  21. yüzyıla geldiğimiz şu anda insanlığın başına bela edilen bir sohbet ile yine karşınızdayız.

Ruh çağırma

Ruh çağırma nedir?

Değerli Radyosen.com Ailem; önceki sohbetlerimizi okuyanlar göreceklerdir ki, sohbet konularımızı seçerken basit gibi görünen fakat Allah korusun insanı imanından eden konuları seçmeye dikkat ediyoruz.

Bu sohbetimizde de yine belki basit gibi görünen bir konuya burnumuzu bir de biz sokalım dedik. Konumuz ruh çağırma.

Öncelikle sohbetimize başlamadan bir kaç soruya cevap vereceğimizi şimdiden söylemek istiyorum. Mesela: Ruh çağırma diye bir şey var mıdır, ruh çağırma nedir, ruh çağırdıklarını ve ruhlarla konuştuklarını söyleyenlerin ruhlarla konuştukları doğru mudur ayrıca her zaman olduğu gibi konu içinde çaktırmadan farklı konular aklımıza geldikçe onları da sohbete dahil edeceğiz.

Gelelim şimdi asıl sohbet konumuz olan ruh çağırma olayına. Aslında zerre kadar akla sahip olan biri Mü’minun suresi 100. Ayete baksa ruh çağırma diye bir şey olmadığını anlar ve bilir. Ama biz yine de bakalım Mü’minun suresi 100. Ayette yüce Allah ne buyuruyor: ” Tekrar diriltilip kaldırılacakları güne kadar,önlerinde onları geri dönmekten alıkoyan berzah bir perde vardır. ” 

Yanisi mi?Allah’u Te’ala kısaca ölüler diyarı ile dünya arasında görünmeyen bir duvar vardır o duvarı yıkıp dünyaya gelip lak, lak yapacak kadar babayiğit olan bir ruh yaratmadım diyor. Çünkü daha önceki sohbetlerimizde de belirttik; Ölen kişiler mezarlarında ya cennet bahçelerinden bir bahçede, ya da Cehennem çukurlarından bir çukurdadırlar.

Dolayısıyla ölü bir kimse dünyadakilerle bir şekilde muhabbet etmek için çay ya da kahve içmeye gelemeyeceği gibi, Dünyadakilerin de ölülerin ruhları ile iletişim ya da temas kurmaları mümkün değildir.

Gelse kimin ruhu gelirdi?

Bir düşünün ki gerek Peygamber gerekse de yüksek dereceli Allah dostları olan velilerle kıyas yapıldığında, gelmesi önceliği onlarda olmasına rağmen, istisnalar kaideyi bozmadığı için onlar bile gelemezken bir bakıyorsunuz  dünyadayken İslam’ı bilmez hatta haşa huzurdan taharet almaktan acizler dünyada cirit atıyor.

Sanki ebedi hayata değil de tatile gitmişler. Yapmayın Müslümanlar etmeyin, bu gibi basit oyunlara gelmeyin. Size verilen en büyük nimet olan İslam dinini bu kadar baside indirmelerine izin vermeyin ya hu.

Şimdi zümer suresi 58. Ayete bir bakalım önce, hani o dünyaya çay ya da kahve içmeye çağırdığımız ruhlara hitaben: yüce Allah buyuruyor ki: “keşke benim için dünyaya dönüş imkânı olsa da işlediğim onca günahtan tevbe edip iyilerden olsam.!” 

Onlar ah bir fırsat verilse keşke derken  biz çaya kahveye çağırıyoruz sanki. Eyyy ruuuh çayla kek yaptım, hadi gel beraber yiyeliiim. Oldu olacak şunu da deyin de tam olsun. “Yanında kıymalı börek de vaaaar” 

Komik mi geldi. Komik gelmesin çünkü bunların yaptığı bizimle, aklımızla, inancımızla alay etmek, dalga geçmek, o yüzden bence asıl komik olan bunlara inanıp bizlerle istedikleri gibi oyun oynamalarına izin vermemiz.

Ruh çağırma ve komedi

Değerli Müslüman kardeşim; şunu sakın unutma; inanma yeri dünyadır ahiret değil, ahirete giden insan için dünya artık geride kalmıştır. Ve ahiret her insanın ruhu ve bedeni, yaptığı iyilik ya da kötülüklerin karşılığını göreceği asıl hayat yeridir.

Yeri gelmişken, araf suresi 29. Ayette ” Sizi ilk yarattığı gibi yine O’na dönecekseniz.” buyrularak insanın ilk yaratılış biçimi ile kıyamet günü aynı ruhla dirileceğini söylüyor.

O yüzden de daha önce de söylediğimiz gibi; iki yetmez üç tane, üçte yetmez beş tane, beşte yetmez yedi tane ruh ile dünyaya gelen ruhun hesabını hangi beden verecek? Zaten onlara göre olursa ruh sanırsınız yedi kocalı Hürmüz. Ver Allah’ım ver.!!!!

Bunu sizlere anlatan akıldan yoksun zavallılar var ya, neden ve nasıl yaratıldıklarını bilmedikleri için Yaratan Allah’ı da kendileri gibi (haşa) aciz sanıyorlar.

Kardeşlerim.! Ruh ilahi bir emirdir. Ki İsra suresi 85. Ayette “Resul’üm Sana ruhtan sorarlar. Onlara de ki, ruh Rabbimin emrindedir. Size ilimden çok az bir şey verilmiştir.”  ayeti bunun en güzel izahıdır.

O yüzden de inanın ya da inanmayın; meyhanedeki  sarhoş bir ayyaşın bana cumhurbaşkanını çağırın, hemen buraya gelsin.! Demesi ne kadar mantığa uygun ise, zavallı diyebileceğimiz birinin cennet ya da cehennemdeki bir ruhu çağırması da o kadar mantık dışı ve saçmadır.

Ruh çağırmanın aslı nedir?

Peki nedir bu ruh çağırma dediğimiz şey? Aslında çok basit. Hepimiz de biliyoruz ki; dünya dediğimiz gezegenimiz bir çok boyutu içinde barındıran Allahı’n hikmetlerinden biridir.

Öyle bir hikmet ki aynı ortam ve mekanda bulunmasına rağmen, birbirlerinden haberlei olmasına rağmen her istediklerinde birbirleri ile iletişim halinde olmayan bir çok canlıyı barındırır.

Bu canlılardan biri de kur’anda da adından söz edilen ve haklarında sure bile olan cinlerdir. Cinlere kur’an ve hadisler ışığında kısaca bir baktığımızda, onların da bizler gibi doğup ürediğini, vakti geldiğinde öldüğünü, bizim gibi yemek yediğini, farklı din inanç ve düşüncelere sahip olduklarını görmekteyiz.

Fakat aramızda ister boyut farkı olsun gerekse de Allah’ın takdiri olsun,  gerek görsel gerekse de ruhsal olarak farklı yönler bulunmaktadır. Şöyle ki; biz onları, onlar istemedikçe görmezken onlar bizi görme gücüne sahiptir. 

Zaman açısından da bizler ortalama 70 yıl yaşarken onlar 700 yıl civarında bir ömre sahiptirler. Ayrıca fiziksel yönden de bizden üstün oldukları noktalar vardır. Fakat herşeye rağmen onlarla kıyaslandığında Allah’ın da bizleri onlardan mükemmel yarattığı da bir gerçektir.

Şimdi gelelim asıl sohbet konumuza; dedik ya onlar da tıpkı bizler gibi farklı din ve inançlara sahiptirler diye. Olayda tam orda başlıyor zaten. İnancı zayıf olan bir cin bizim çok akıllı geçinmesine rağmen inanç yönünden zayıf birini gördü mü tamam diyor kendime oynayacak bir oyuncak buldum.

Oyuncak olan insan

Bir şekilde onunla irtibata geçip onu kandırdıktan sonra da komedi başlıyor zaten. Düşünün ki ortada bir senaryo var. Bizim insan sıfatındaki imandan yoksun, etrafına topladığı kendi gibi zavallılarla bir masanın etrafında toplanıyor. 

Masanın ortasında bir kaç eşya ve başlıyor bizim şarlatan soytarılığına: Eyyy Ruuuuh eğer geldiysen masaya üç kere vuuuur. Aaa masadan ses çıkıyor. Demek bizim ruh geldi. 

Yetmedi Eeeeey Ruuuh eğer geldiysen bardağı oynaaaat, onu yaaap, bunu yaaaap. Ve gerçekten de dedikleri oluyor. Gerek masadakiler ve gerekse de dışarıdan takip edenler ağızları açık “vay be ne mübarek kişi, bak cidden ruhu çağırdı” diyerek ne kadar aptal olduklarını tescil ediyorlar.

İşin gerçeği

Aslında ortada ne ruh vardır ne de gelen ruh. Oradaki olay onlarla oynayıp yaptıkları soytarılıklara göbeğini tutarak gülen cin’in  yaptığından başka bir şey değildir. Ama onlar olayın ahengine öyle kapılmışlardır ki gerçekten bir ruhun geldiğini sanmaktadırlar. Hatta olayı daha da dramatize edip bu konuda bilimsel dallar bile kurmuşlardır.

Hele ki o ölen şahıs hakkında, gündelik ve sıradan iki bilgi verdi mi eyvah ki ne eyvah. Yolda yürümesini beceremeyen, iki kelimeyi bir araya getirip konuşamayan, din ve imandan haberi bile olmayan zat olur Allah’ın sevgili kulu, eşsiz velisi.

Oysa bu konuda yine bakalım kitabımız kur’an cin suresi 6. Ayette ne buyuruyor? “Gerçekten de bir takım insanlar cinlerin bir kısmına sığınırlardı da o cinlerin kibir ve azgınlıklarını arttırırlardı.”

Yine Sebe suresi 40 ve 41. Ayette: ” Allah onların hepsini o gün bir araya toplar, sonra meleklere “bunlar mı size tapıyorlardı?” der.

Melekler: “Seni tenzih ederiz. Bizim dostumuz onlar değil sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı ve çoğu da cinlere iman etmişti” derler. Ve son olarak En’am suresi 100. Ayet ile sohbetimize son vermek istiyorum.

Peki nedir bu Ruh çağırma

“Cinleri Allah’a ortak yaptılar. Oysa cinleri de Allah yaratmıştı.”  

Son olarak dileyen hak yolunu seçip saçma yollardan bir an önce tevbe edip cennet için çalışır. Yok ben yolumdan memnunum ruhlarla uğraşmak benim daha çok hoşuma gidiyor diyenler için de diyoruz ki: “Eyyyy Ruuuuh geeeel,  sen bu gibi ahmaklara bir tepik  at da akılları başlarına gelsiiiin….”

80 / 100

Yorumlar

  1. Fnrbhc 14 Temmuz 2018
  2. Usercik 16 Temmuz 2018
  3. ELmAS 17 Temmuz 2018
  4. Nokta 31 Temmuz 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.