Şeytandan Allaha sığınmak

75 / 100

Şeytandan Allaha Sığınmak anlamına gelen “Eûzü Billahi mineşşeytânirracîm” bu günkü sohbet konumuz olacak İnşallah.

Şeytandan Allaha sığınmak

Şeytandan Allaha Sığınmak Nasıl Olur?

Şeytandan Allaha sığınmak ve mânası:
Eûzü ile yapılan sığınmak mâna itibaı ile Yüce Allah’ın yardımını istemek, himayesine girmek ve Rahmetine yapışmaktır.

Buna göre “Eûzü Billahi mineşşeytânirracîm” diyen kimse kısaca şunu demiş olur:

İlâhî huzurdan kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’ın himayesine sığınırım, o’nun lütuf ve Rahmetine yapışırım.

Şeytan kelime olarak sıfat olup iki anlama gelir. Biri, “uzaklaştı”, diğeri de “bâtıl oldu” demektir. Racîm ise “taşlanan, kovulan ve lanetlenen” mânasındadır.

İki türlü şeytan vardır; biri cinlerden, diğeri insanlardandır.

Sürekli şeytana uyan, onun yardımcısı olan, kötü işlere bulaşan, haddi aşan, insanları hak yoldan alıkoyan, dostların arasını bozan, kalpleri fitneye düşüren insanlara da şeytan denir.

Ayette, cinler gibi insan şeytanlarından da bahsedilmiştir.

Eûzü çeken kul, şeytanın kalbe vereceği vesveseden Allah’a sığınmış olur.

kul şeytanı baş gözüyle göremediği için ondan korunmanın en güzel yolu, onu gören, her hilesini bilen ve bütün kötülüklerini defetmeye gücü yeten yüce Allah’a sığınmaktır.

Bunun için kulun yüce Rabb’inin her şeye gücü yettiğini, kendisinin acizliğini ve şeytanın tehlikesini çok iyi bilmesi gerekir.

Bu sığınma her kulun marifet derecesine göre değişik olur. kul nefsinin acziyetini, hiçliğini, zayıflığını ve ilâhî yardıma ihtiyacını anladığı ölçüde Rabb’ine sığınır, yalvarır ve yakın olur.

Eûzü ile Allah’a sığınma, bilerek ve kalpten yapılırsa fayda verir.

Taklit ve gafletle yapılan duaların faydası ya az olur ya da hiç olmaz. Bazıları Eûzü çekerken şeytan ondan kaçmak yerine, daha fazla ona yakın olur, kalbine girer, vesvese verir.

Bunun sebebi cehalet ve gaflettir. Bu kimse Eûzü derken mânasını bilmez, kime neden sığındığını düşünmez, aslında şeytanın çağırdığı işlerden kurtulup şeytanlıklarına tövbe etmez, kendisine sığındığı Rabb’ini tanımaz.

Şeytan ve İnsan

Bir de yaptığı dua, amel ve zikir ile gösteriş yapar, kendini beğenir. İşte şeytan bu kimsenin yakasına yapışır, kalbine yerleşir.

Bu kulun dili Mevlâ derken, kalbi dünya için yanar, zikri dünyaya alet yapar. Rabbim şeytan ve şeytanlaşmış insanların şerrinden emin eyleye Amin.

Değerli www.Radyosen.com Ailesinin değerli fertleri tek gayemiz Allah rızasıdır. 

Bizler; yani www.Radyosen.com Ailesi sohbet odalarımızda hoş bir sohbet ederken, ana sayfamızda da “sen tebliğ etmekle emr olundun” ayetine uyarak Allah’ın bizlere verdiği ilmi sizlerle paylaşmak zorunda olduğumuzun da bilincini her zaman yaşadık, yaşayacağız da.

 Bu yüzden sizlerden ricamız her defasında söylediğimiz gibi okuduğunuz yazılara yorum yaparak bizlere destek verirken, aynı zamanda yazıların daha çok kişiye ulaşmasını sağlamanızdır.

En içten sevgi ve saygılarımız ile www.Radyosen.com Ailesi

75 / 100

Yorumlar

  1. ELmAS 17 Haziran 2018
    • NAKKAS 18 Haziran 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.