üç soru tek cevap

71 / 100

üç soru tek cevap makalemizde üç soru sorulur da tek cevapla üç soruya cevap verilir mi sizce de. Gelin hep beraber bakalım.

üç soru tek cevap

Üç soru Tek cevap

Denir ki; bir gün ateistin biri Mevlana Celaleddin Rumi’ye gelerek der ki:

”sana üç soru soracağım cevabını verir misin?” Mevlana bakar ki adamın niyeti öğrenmek değil, umursamaz ve hakkından Şems’i Tibrizi gelecek biri:

”Şemse git o soracağın her soruya cevap verecektir.” diyerek Şemsi Tibrizi ‘ye gönderir. ” iyi der” ateist. Gider Şems’in yanına.

”Bak” der ”sana üç soru soracağım cevap verirsen dinini kabul ederim, yok  cevap veremezsen bundan sonra biz ateistleri kötülemekten vaz geçeceksin.”

Şems bakar şöyle bir: ”iyi der. Sor bakalım neymiş soruların.” Ateist: ” ilk sorum şu” der.

” madem ki Allah var biz O’nu neden göremeyiz?” bir zaman geçer Şems’ten cevap gelmediğini görünce ”Eee” der, Sen’i bekliyorum.

Şems istifini bozmaz hiç. ”Sen hele diğer sorularını da sor da tüm sorularına bir seferde cevap vereyim” der. ”iyi” der ve devam eder.

”Diyorsunuz ki şeytan alevsiz ateşten yaratıldı, Cehennem de ateşten, Madem ikisi de ateş, Ateş ateşe nasıl zarar verebilir? ve son sorum yine diyorsunuz ki:

Allah insanı özgür bir irade ile yaratmıştır. Madem özgür bir iradeye sahibim neden Allah ahirette mahşer denen bir yer kurmuş ve yarattıklarını yani biz insanları mahkeme edip yargılayacak.

Madem yargılanacağız nerde bizim özgürlüğümüz. Ben her istediğimi yapamadıktan sonra, yaşayamadıktan sonra nerde kaldı bunun özgürlüğü?”

Şems sonuna kadar büyük bir dikkatle dinler ve sorar ateiste ”Bitti mi?” diye. Bitti cevabını alınca Şemsin gözü yerde bir şey arar gibi gezinir önce sonra da bulmuş olmanın mutluluğu ile bir kaç adım atıp yere doğru eğilir bir avuç büyüklüğünde sertleşmiş, taşlaşmış bir kerpiç parçasını eline alarak ateistin kafasına var gücü ile vurur.

Onca soruya tek cevap ve tek cevabın mükemmelliği

Ateist sorularının cevabını beklerken kendisine kerpiç ile vurulmasını kabul  edemez ve kadıya gidip şikayetçi olur. Kadı bir anlam veremese de sonuçta ortada bir dava ve şikayet vardır.

Çağırtır Şemsi. ”bu adam kendisine vurduğunu söyleyerek şikayetçi oldu senin hakkında ne dersin?” ”Haşa!” der, ”kadı bey tam tersine bu adam bana üç tane soru sordu bende sorularına cevap verdim.”

Kadı anlayamaz, ateist şaşkın. ”Bu nasıl cevap” der ateist. ”ben senden cevap beklerken sen kerpiçle başıma vurup canımı yaktın” Kadı ateisti susturup Şems der anlat bakalım olayın iç yüzünü. Şems başlar anlatmaya:

”Sayın kadı bu adam bana madem ki Allah var hani nerde göster dedi. şimdi ise başına vurduğum için canının acıdığını söylüyor. O’na göster diyorum nasıl göstereyim diyor. O bana Allah’ın yarattığını  gösteremezken benden O’na Allah’ı göstermemi nasıl bekler.

Şeytan ateşten yaratıldı diyor cehennem de ateşten yaratıldı. Hal böyle iken ateş ateşe nasıl zarar verebilir diyor, ateş ateşin canını nasıl acıtır diyor. İyi ya kendi topraktan yaratıldı ben de ona toprak ile vurdum hiç toprak toprağa zarar verip canını yakar mı?

Gelelim son sorusuna diyor ki Madem Allah beni özgür olarak yarattı ben istediğimi yaptım istediğimi yaşadım diye beni neden mahşer günü hesaba çekecek ve beni neden yargılayacak? Madem ben özgürüm neden Allah beni sadece canım günah işlemek istediği için günah işledim diye mahkemeye verecek dedi.

Sayın kadı ben de şimdi soruyorum O’na: Be adam, benim de canım o an kafana kerpiç ile vurmak istedi diye vurdum. sadece canımın istediğini yaptım diye sen hemen mahkemeye koşup beni şikayet ettin. İyi de benim canım sana vurmak istedi diye ne suç işledim ki beni mahkemeye verdin?”

Pes eden ateist

Bunları duyan ateist ”Tamam” der yeter Vallahi ben sorularımın tüm cevabını aldım. Hemde öyle bir aldım ki üç soruma tek cevap ile üç soruma da güzel bir cevap aldım” diyerek şikayetinden vaz geçtiğini ve hemen orda Müslüman olmak istediğini söyler..

Açık konuşayım Şems o kadar mükemmel cevap vermiş ki yazdıktan sonra bana bile sadece oturup takdir etmek kaldı. Dilerim sizlerde okuduktan sonra beğenirsiniz. Hatta okuduktan sonra yorumlama kısmında yorumlarınızı daha şimdiden dört gözle beklemeye başladım bile.

71 / 100

Yorumlar

 1. Nokta 30 Ocak 2018
  • NAKKAS 8 Mart 2018
 2. vuslat 31 Ocak 2018
 3. NAKKAS 2 Şubat 2018
 4. ZuhaL Yurdakul 2 Mart 2018
  • NAKKAS 2 Mart 2018
 5. Basak 7 Mart 2018
  • NAKKAS 8 Mart 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.