Bitki Çayları

83 / 100

Bitki çayları çok eski tarihlerden beri tüketilmektedir. Hazırlaması kolay ve içimi keyifli olması sebebiyle genelde hepimiz bitki çaylarını severiz. Bazen kilo vermek amaçlı, bazen gribal enfeksiyonlarda, bazen de sağlık amaçlı, bitki çaylarıyla yolumuz kesişmiştir.

  1. Bitki Çayları

Bitki Çayları Nasıl Demlenir?

Bitki çayları genelde bitkinin çiçek veya yaprak kısmının, kaynamış suda 5-10 dakika bekletilerek demlenmesi şeklinde hazırlanır. Zencefil, havlican veya zerdeçal gibi kök bitki çaylarının hazırlanması da kolaydir. 5 dakika kadar kaynatılıp demlenmeye bırakılır.

Gerek aroması, gerek tadıyla içimi keyifli olan bu bitki çaylarının faydası da çoktur. Ancak "azı karar, çoğu zarar" sözünü de dikkate almak lazim diye düşünüyorum. Çünkü kimyasal ilaçları nasıl kafamıza göre kullanamıyorsak, bitki çaylarını da kafamıza göre içmemeliyiz.

Bitki çayları evet çok faydalıdır. Pek çoğumuz bitki çaylarıyla, bazı hastalıklarımıza şifa bulmuşuzdur. Soğuk algınlığında ıhlamur veya adaçayını tercih ederiz. Hafızayı güçlendirmek için karanfil çayı, rahat uyumak için melisa çayı ilk aklımıza gelenlerdir.

Ancak; bitki çaylarının bilinçsiz tüketilmesinden dolayı şifa bulmak yerine hastalığımızı daha da arttırabiliriz. Ki bunu hiçbirimiz istemeyiz. O yüzden lütfen bitki çayı deyip geçmeyin. Önce araştırın. Hangi çay, hangi rahatsızlığa iyi gelir, günde ne kadar içilebilir, ne kadar süreyle kullanılabilir?

Bunlar kesinlikle bilinmesi gereken unsurlardır. Aksi taktirde kaş yapayım derken göz çıkaranlardan oluruz. Mesela yeşil çayı ele alalım. Yeşil çay enerji verir, vücut direncini arttır, cilde parlaklık verir, sindirime yardımcı olur, alzehimmer rahatsızlığında olumlu etkileri gözlemlenmiştir, karaciğer yağlanmasında iyileştirici etkisi vardır.

Ancak bir de madalyonun diğer tarafından bakalım. Şayet yeşil çayı fazla tüketirsek ne olur? Sorusunun cevabını duymaya hazırsanız hemen anlatayım. Öncelikle içerisinde çok fazla kafein olduğunu bilmelisiniz. Bu kafein sebebiyle uykusuzluğa ve dolayısıyla da uykusuzluktan kaynaklı rahatsızlıklara sebep olabilir.

Zararlarını Bilmek Neden Önemli?

Folikasit seviyesinin ve tansiyonun yükselmesi, düşüğe neden olabilir. Hamilelerin kesinlikle yeşil çaydan uzak durmasi gerekir. Uzmanlar, kafeinin süt yoluyla bebeğe geçeceğini ve bebekte uyku bozukluğuna neden olabileceğini belirtmişlerdir.

Fazla tüketilirse bulantı, sık idrara çıkma, kusma ve böbreklerde tahribata neden olma ihtimali vardır. Ayrıca kanser tedavisi gören hastalarda, tümörlü hücrelerin yok edilmesini engellediği kanıtlanmıştır.

Bazı kanser hastalıklarının tedavisini olumsuz etkilediği için kesinlikle önerilmemektedir. Kafein oranının yüksek olması sebebiyle, kalp-damar rahatsızlığı, kanda pıhtılaşma, ankisiyete bozukluğu ve böbrek rahatsızlığı olan hastaların yeşil çaydan kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Bu saydıklarım yeşil çayın zararlarından sadece birkaç tanesidir. Buraya kadar okuduktan sonra hala bitki çaylarının tamamen zararsız olduğunu düşünmüyorsunuzdur umarım. Bilinçli tüketilmezse hayati tehlike arzedebilir.

Şayet bazı hastalıklarınız varsa doktorunuzla görüşmeden veya gerçekten eğitim almış bir fitoterapistten gerekli bilgileri almadan bitki çayı kullanmayın. Dedikten sonra bitki çayları ve faydalarına geçebiliriz.

MELİSA ÇAYI: Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Düşük ve orta derece depresyon tedavisine yarımcıdır. Şişkinlik, hazımsızlık ve gaz problemlerini giderir. Özellikle baş ağrısında tavsiye edilir. İçeriğindeki madensel tuzlar nedeniyle cildi besler, parlaklık verir, ince kırışıklıkları azaltır. Günde 3 fincana kadar içilebilir.

KUŞBURNU ÇAYI:

Bağışıklık sistemini güçlendirir, C vitamini deposudur. İdrar söktürücü ve ödem attırıcıdır, kronikleşmiş öksürüğe dahi çok iyi gelir. İçerdiği antioksidan sayesinde kansere karşı koruyucudur. Mide spazmları da dahil tüm mide problemlerine iyi gelir. Cilt için de oldukça faydalı bir bitki çayıdır.

SARIMSAK ÇAYI: Tansiyonu düşürür, pekçok kanser hastalığına karşı vücudu korur. Bağışıklığımızı kuvvetlendirir, kan şekerini düzenler, damar sertliğine iyi gelir. Sivilce ve akne oluşumunu engeller, zayıflamak veya formunu korumak isteyenler için önerilir.

Yaraların çabuk kapanmasını sağlar, bronşitte etkilidir. Saç dökülmesini önler, sorunsuz bir cilde sahip olmayı kolaylaştırır. Ayrıca bağırsaktaki solucan ve parazitlerin de düşürülmesine yardımcıdır.

MAYDONOZ SUYU: Kandaki oksijen oranını arttırır. İdrar yollarını, karaciğeri ve böbrekleri temizler. Nezle ve gribe iyi gelir, mükemmel bir idrar söktürücüdür. Adet düzensizliğine ve adet sancılarına iyi gelir. Ayrıca demir eksikliğinde kullanılır.

KEKİK ÇAYI: Öksürüğe iyi gelir, hazımsızlığı giderir, ağız yaralarında etkilidir. Boğaz ağrılarında ve diş eti hastalıklarında önerilir. Antioksidan ve antiseptiktir. Migren de dahil baş ağrarına iyi gelir, romatizmadan kaynaklı ağrıları hafifletir. Stresi azaltır, şişkinlik ve gaz gidericidir.

Sağlığımız İçin Bitki Çayları Önemlidir

MELİSA ÇAYI: Uykusuzluk çekenler için birebirdir. Stresi azaltarak, sinirleri yatıştırır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Gaz gidericidir. Ayrıca ateşi düşürür, terim vücuttan atılmasını sağlar. Gunde 2-3 fincan içilebilir.

HİBİSKUS ÇAYI: Kafeinsiz bir bitki çayıdır. İçeriğindeki C vitamini yüksek miktarda olduğu için bağışıklığı kuvvetlendirir. Antioksidan özelliği vardir. Kilo vermede etkilidir, kolesterolu düşürür. Mide kanserine karşı korur. Sindirim sistemimizi çalıştırarak mide şişliğini alır. Karaciğer ve kalp hastalıklarının tedavisinde önerilir.

BİBERİYE ÇAYI: Migren de dahil olmak üzere en şiddetli baş ağrılarını hafifletir. Kan dolaşımını arttırır, bağışıklığı kuvvetlendirir. Hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır. Kalp ve beyin gibi hayati organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlar.

ADA ÇAYI: Antiseptik olması sebebiyle gargara yapılır, boğaz ağrılarına iyi gelir. Alzehimer’ e karşı önleyicidir. Aşırı terlemeyi azaltır, idrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Beyin fonksiyonu gelişimine yardımcıdır. Saçların geç beyazlamasını sağlar, mantar enfeksiyonlarında endikedir.

Adet sancılarını azaltır, menapoz sonrası yaşanan sıkıntıları hafifletir. Diş eti iltihaplanmalarında etkilidir. Ağız yaralarına iyi gelir, şekeri düşürür. Safra kesesinin çalışmasını düzenler, sinirsel baş ağrılarına iyi gelir.

ISIRGAN OTU ÇAYI: İçeriğinde demir oranı yüksektir, anemi hastaları için tavsiye edilir. İdrar söktürücüdür, idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Böbrekleri, karaciğeri ve sindirim sistemi organlarını temizler. Öksürüğe ve soğuk algınlığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Saman nezlesinde iyileştirici etkisi vardir.

MISIR PÜSKÜLÜ ÇAYI: Prostat iltihabı, idrar ve mesane enfeksiyonu tedavisinde etkilidir. İdrar söktürücüdür, böbrek taşlarını düşürmede yardımcıdır. Diyabet hastalarındaki yorgunluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür, kalp sağlığımızı korur. Ayrıca kilo vermek isteyenler için önerilir.

Bitki Çaylarıyla Stresten Uzak Kalın

REZENE ÇAYI: Önemli bir gaz gidericidir. Gaz sebebiyle oluşan bağırsak kramplarına iyi gelir. Sindirim ve üreme sistemlerindeki kasları rahatlatır. Kronik kabızlık çeken hastalarda olumlu sonuçlar alınmıştır.

Yapılan araştırmaya göre adet sancılarına iyi geldiği tespit edilmistir. Balgam söktürücüdür. Anne sütünü arttırdığı da gözlemlenmiştir.

PAPATYA ÇAYI: Uyku bozukluklarında ve romatizmal hastalıklarda önerilir. Cilt hastalıklarında ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında olumlu sonuçları vardır. Alerjiyi, stresi ve kaygıyı azaltarak genel bir rahatlama sağlar. Kasları gevşeterek krampların azalmasına neden olur.

Adet dönemi sancılarına iyi gelir. Diş eti rahatsızlıklarında ve apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

YEŞİL ÇAY: Çok güçlü bir antioksidandır. Kalp sağlığına iyi gelir, diş çürümesini önler. Her türlü kansere karşı vücudu korur. Kötü kolesterolü düşürür, bağışıklığı kuvvetlendirir. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcıdır.

Bitki Çaylarını Hayatınıza Dahil Edin

Bitki çayları çok uzun yıllardır hayatımızın vazgeçilmezidir. Ancak tekrar etmek gerekirse, uzun süreli kullanımlarda kesinlikle bir uzmana danışmalıdır. Makalemin başında da dediğim gibi; bitki çaylarının elbette ki faydası çoktur.

Ancak hastalığımızı, hastalığımıza uygun bitki çayının faydalarını ve zararlarını da bilmeliyiz. Sonra kaş yapayım derken, elimizdeki gözden de olmayalım..

Değerli RadyoSeN.com ailem. Umarım bitki çaylarıyla ilgili sizlere faydası olabilecek bilgiler paylaşmışımdır. Yeni yazımızda görüşmek üzere; saygıyla ve sevgiyle kalın..

83 / 100

Yorumlar

  1. NAKKAS 18 Ağustos 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.