Burçlar

79 / 100

Burçlar ve genel özellikleri ile ilgili hepimizin az çok bilgisi vardır. Bugünkü sohbetimizde burçların genel durumları ve karakter özellikleri gibi konulara değinelim dedik.

Burçlar

BURÇLAR VE BURÇLAR’A GENEL BAKIŞ

Güneşin 1 sene boyunca, izlediği yörüngenin, içinden geçtiği varsayılan simgelere burç denir. Burçlar 12 takım yıldızından oluşur. Burçlarla ilgili çalışmalar çok eski tarihlere dayanmaktadır.

Bu çalışmalar, gelişen zamanla birlikte bizleri, burçların insanlar üzerinde etkisi olduğunu düşünmeye sevketmiştir.

Sevgili RadyoSen.com ailesi. Burçlarla ilgili konuların ortaya çıkma sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

İnsanların karakter yapılarını anlayabilmek, olumlu veya olumsuz yönlerini bilmek. Bireylerin birbirleriyle olan ilişkilerinde uyum oranını bilebilmek ve dolayısıyla iş, evlilik ve eğitim hayatlarında maksimum mutluluk sağlamak.

Fakat gelişen zaman içersinde, farklı anlayışa sahip astronomistler, medyumlar ve falcılar türemiştir. Bu kişiler burçları tamamen amacından saptırarak, gelecekten haber veren kahinler moduna geçmişlerdir.

Değerli RadyoSeN.com ailesi. Sohbetimize önce burçların tarihleri, sonra da kadın-erkek olmak üzere burçların özellikleriyle devam edelim.

BURÇLAR ve TARİHLERİ

Kova Burcu: 22 Ocak – 19 Şubat
Balık Burcu: 20 Şubat – 20 Mart
Koç Burcu: 21 Mart – 20 Nisan
Boğa Burcu: 21 Nisan – 21 Mayıs
İkizler Burcu: 22 Mayıs – 22 Haziran
Yengeç Burcu: 23 Haziran – 22 Temmuz
Aslan Burcu: 23 Temmuz – 22 Ağustos
Başak Burcu: 23 Ağustos – 22 Eylül
Terazi Burcu: 23 Eylül – 22 Ekim
Akrep Burcu: 23 Ekim – 21 Kasım
Yay Burcu: 22 Kasım – 21 Aralık
Oğlak Burcu: 22 Aralık – 21 Ocak

Burçlar, tabiatlarına göre kendi arasında ateş, toprak, hava ve su olmak üzere 4 gruba ayrılır. Bu gruplar da şöyle sıralanmaktadır:

Ateş grubu: Aslan, Koç ve Yay
Toprak grubu: Başak, Boğa ve Oğlak
Hava grubu: İkizler, Terazi ve Kova
Su grubu: Akrep, Balık ve Yengeç

ELEMENTLERİNE GÖRE BURÇLAR

ATEŞ GRUBU VE ÖZELLİKLERİ

Ateş grubuna ait burçlar; Aslan, Koç ve Yay’ dır. Bu gruba ait burçlar, bitmeyen enerjileri ile ünlüdür. Hırslı, azimli, yönetici, azimli ve girişimci olurlar. Girdikleri her ortamda dikkat çekerler. Liderlik vasıfları en önemli özellikleridir. İsabetli gözlemleri, akılcı vasıfları ve yüksek seviyede analiz yetenekleri vardır.

Dostluk ve aile kavramına çok önem verirler. Yardıma ihtiyacı olan arkadaşları için var güçleriyle mücadele ederler. Neşeli, esprili, kıpır kıpır bir tabiata sahiptirler. Aynı zamanda saman alevi gibi parlayıp sönen öfkeleri vardır. Kin tutmayı sevmezler.

Seyahat etmekten, yeni yerler görmekten ve yeni insanlarla tanışmaktan çok hoşlanırlar. Lakin egoları çok yüksektir. Sürekli olarak başarıya imza atmak istedikleri için eldekiyle yetinmeyi bilmezler. Hayata dair çıtaları her zaman yüksektir.

Başarı adına farklı hedefler belirledikleri için pekçok konuda bilgili olsalar dahi, bu bilgi yüzeysel olmanın ötesine geçemez.

TOPRAK GRUBU VE ÖZELLİKLERİ

Bu gruba ait burçlar Başak, Boğa ve Oğlak burcudur. En belirgin özellikleri, karakterlerinin iyi gelişmiş olmasından dolayı, güvenilir olmalarıdır. Dikkatli ve başarılı olmalarında iyi bir gözlemci ve çok sabırlı olmalarının etkisi vardır.

Bir kısmı sabit fikirlidir, radikal karar almaktan uzaktır. Alıştıkları düzen veya mekanın dışına çıkmazlar. Büyük bir kısmı ise başladığı işi bitiren, sadık, kararlı, azimli ve sorumluluk sahibidir.

Pratik zekalarından dolayı, olaylara hızlı ve kolay çözümler bulurlar.
Dürüstlük, bağlılık, vefa gibi kavramlar bu burçlardan ayrı düşünülemez. Her ne kadar mantıklı dahi olsalar, yapılanı asla unutmazlar ve gerekirse yıllarca kin tutabilirler.

Her duruma karşı tedbirli olmak ve kuvvetli bir iradeye sahip olmakta bu grubun belirgin özelliklerindendir.

Uzun vadeli planlar yaptıkları için, evlilikleri, iş yaşamları ve dostlukları da uzun soluklu olur. Yaşamları için lüksü tercih etseler de istikrarı bozacak her türlü konfordan uzak dururlar.

Alışkanlıklarına, sevdiklerine ve ailesine çok bağlıdırlar. Bu yüzden, ailesinden veya sevdiklerinden birini kaybettiklerinde ya da işten çıkarıldıklarında atlatmaları kolay olmayabilir.

Hassas yapılı olup, detaylara önem verirler. Estetik, uyum, güzellik ve dış görünüş vazgeçilmezleridir. Bu yüzden de ince bir sanat anlayışları vardır.

Kuralcı ve disiplin sahibidirler. Gerçek kazancın illegal yollardan değil, alın teri ile kazanılmasından yanadırlar.

Dakiktirler ve saygısızlık olacağını düşündükleri için randevularına asla geç gitmezler. Bazı zamanlarda sinir bozucu derecede sağlıklarına önem verirler. İtibar sahibi olmanın ve saygı duyulmanın insanlar arasında itibarlı olmaktan geçtiğini bilirler.

Bundan sebeptendir ki saygılı olmaya ve dikkatli konuşmaya önem verirler. Duygularını iç dünyalarında yaşarlar ancak öfkelendikleri zaman da tozu dumana katabilirler. Gelenekçi oldukları için, pekçok kültürel özellik toprak burcu sayesinde günümüze ulaşmıştır.

HAVA GRUBU VE ÖZELLİKLERİ

Hava grubuna mensup burçlar; İkizler, Terazi ve Kova burcudur. Bu grubun en dikkat çekici özelliği, akıl küpü olmalarıdır. Bilime ve matematiğe çok yatkındırlar. Çok yönlü olmaları sebebiyle konsantrasyon problemleri varsa da istedikleri bir konuda kısa sürede uzmanlaşabilirler.

İnsanlarla diyalog konusunda çok başarılıdırlar. Hani “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” sözü vardır ya, hava grubu burçlarını en iyi tanıtan sözdür diyebiliriz. Canlı konuşmaları ve ilgi çekici tarzlarıyla her ortamda ilgi odağı olmayı başarırlar.

Neşeli, güleç yüzlü, çok iyi niyetli ve hayata karşı poztiflerdir. Haksızlığa karşı asla tahammülleri yoktur. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar aksine sosyal ortamlarda kendilerini çok daha iyi ifade ederler. Sorumluluk duyguları gelişmiş olduğu için çalışkan ve işlerine düşkündürler.

Sohbet, muhabbet onların vazgeçilmezidir. Emir altında olmayı, sıradan, rutin işler yapmayı, kısıtlanmayı hiç sevmezler. Değer verdikleri insanı çok önemserler. Onlara iyilik yaparken asla menfaat beklemezler, aksine haz duyarlar.
Sabit fikirli değillerdir. Sürekli olarak yeni fikir üretip plan yaparlar.

Disiplinli çalışma sistemleri vardır ve emeklerinin karşılığını almak isterler. Bu kazançlarını da sonuna kadar harcamaktan çekinmezler.

Eğlenmeyi, hayattan zevk almayı bilirler. Aşk konusunda da temkinlidirler. Bir ilişkiye başlamadan önce, arkadaş olup olamadıklarına bakarlar. Şayet arkadaşlık yürüyorsa, ilişkiye başlamaya karar verirler.

Otokontrolleri yüksektir. En sinirli zamanlarında dahi kırıcı olmaktan imtina ederler. Diğer burçlara göre daha diplomatik olmayı başarabildikleri için arabuluculukta çok iyidirler.

SU GRUBU VE ÖZELLİKLERİ

Bu grubun burçları; Yengeç, Akrep ve Balık’ tır. Sevgili RadyoSen ailesi. Bu burcun en önemli özelliği, çok kırılgan olmalarıdır. Güçlü sezgilere sahip oldukları için karşısındakiyle konuşmadan, bakışlarından dahi ne demek istediklerini anlayabilirler.

Hal ve hareketlerden, niyetleri sezebilirler. O yüzden, ortada birşey yok gibi görünürken, birden fevri davranabilirler. Çok sosyal ve dışa dönük gibi görünseler de bunun yaşamın bir gereği olduğunu düşünürler.

Kendilerine ait bir iç dünyaları vardır, hayalleri ve gerçekleriyle o dünyalarını çok severler. Hayal dünyaları da çok geniştir. Çok büyük hayaller de kursalar, en küçük bir ayrıntıyı dahi atlamazlar. Bu kadar hayalci olmalarına rağmen, gerçek dünyayla irtibatlarını da koparmazlar.

Çevrelerinde olan biten herşeyin, atılan her adımın farkındadırlar.
Gözlem ve analiz yetenekleri gelişmiştir. Umursamıyormuş gibi görünseler de inanmayın; gözlem yapıyorlardır. Kavrama ve algılama yönleri de gelişmiştir. Birşeyin defalarca anlatılmasına gerek yoktur.

Beyin jimnastiğini çok severler. En küçük olayların dahi nedenlerini araştırıp, sonuçlarını irdelerler.

Hırslıdırlar; lakin iç dünyalarında bunu da gizlerler. Uzunca bir süredir tanıyor olmanız, bu burç grubunda ki kişiler hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelmez. Sizin, onun hayatına ne kadar girmenize izin verirse, ancak o kadar tanıyabilirsiniz.

Belirli bir çizgileri vardır, herkesin geçmesine müsade etmezler. Aşık olduklarında ise adeta dünyayı sevdiklerinin etrafında döndürürler. İç dünyalarında gizledikleri ve kimsenin bilmediği romantik yönlerini sevdikleri için gün yüzüne çıkarırlar.

Su grubu burçları, fedakarlık, sadakat ve aşk burçlarıdır. Mantığından ziyade genelde duygularıyla hareket ederler. Karamsarlığa çabuk kapılsalar da mücaledeci yapıları sayesinde kısa zamanda çıkış yolu bulurlar.

Çok merhametlidirler. Tanımadıkları insanlara bile yardım etmekten haz duyarlar. İhtiyaç sahinine yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar. Cüzdanlarını masanın üzerine bırakıp gidebilecek kadar iyi niyetlidirler.

Sevgili RadyoSen.com ailem.. Bugünkü sohbet konumuzun ilk bölümüne son verirken, “Burçlar ve Özellikleri” adlı yeni konumuzda tekrar görüşmeyi diliyorum. Hoş kalın, hoşça kalın. Selam ve dua ile..

79 / 100

Yorumlar

  1. usercik 10 Ekim 2018
  2. Toprak 10 Ekim 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.