Huy Mu Önemli Eğitim mi

Huy Mu Önemli Eğitim mi diye sorulsa eminim ki kimimiz huy kimimiz de eğitim diyecektir. Gelin her zaman yaptığımız gibi önce bir hikaye ile başlayalım ardından hangisi Önemli hep beraber bir bakalım.

Huy Mu Önemli Yoksa Eğitim mi?

huy mu önemli eğitim mi

Değerli Radyosen Ailesinin birbirinden güzel yüreğe sahip güzel insanları;

Denir ki vaktin birinde yaşlı ve bilge bir padişah yine kendisi gibi yaşlı ve bilge olan vezirine: Vezirim Huy mu önemli yoksa eğitim mi? der. Vezir hiç düşünmeden cevap verir.

Elbette ki huy padişahım der. Bilge padişah işin gerçek yönünü görmek amacı ile ülkenin her tarafına haberciler göndererek en iyi hayvan yetiştiricilerini ülkedeki büyük ödüllü bir yarışmaya davet eder.

Amaç Huy Mu Önemli eğitim mi sorusuna açıklık getirmektir.

Derken kısa zamanda yarışma düzenlenir ve ülkenin en iyi hayvan yetiştiricisi seçilir ve padişahın huzuruna getirilir.

padişah önce hayvan eğiticisine hak ettiği ödülü verir ardından: Bir kediye kıymetli bir eşyayı istediğin kişiye gönderme işini ne kadar zamanda öğretebilirsin der.

Eğitmen: üç bilemediniz beş ayda öğretirim padişahım der. İyi o halde der padişah sana altı ay süre eğit de maharetini görelim diyerek eğitmene gereken izni verir.

Altı ay sonra hayvan eğitmeni eğittiği kedi ile gelir padişahın huzuruna ve hazırım der. Elmas bir gerdanlık bırakılır salona ve kediye o gerdanlığın padişaha verilmesi istenir kediden.

Kedi kendinden emin gider gerdanlığı ağzına alarak padişaha doğru yürürken, vezir cebinde sakladığı bir fareyi usulca cebinden çıkarıp yere bırakır.

Fare kediyi görünce can havli ile kaçmaya başlarken, bunu gören kedi de ağzındaki gerdanlığı bırakıp fareyi kovalamaya başlar.

Bunun üzerine vezir padişaha dönerek padişahım şimdi sorduğunuz soruyu ben size soracağım izin verirseniz; Huy mu önemli yoksa eğitim mi? Padişah tebessüm ederek huy önemli vezirim huy der.

Ve Huy Onca Eğitimi Bir Anda Heba Etti

Değerli Radyosen Ailem; şimdi burada kedinin nefsimizi temsil ettiğini varsayalım, o nefsi ne kadar eğitirsek eğitelim emin olun o gene bildiğini okuyacak ve canı ne isterse onu yapacaktır.

Dolayısı ile Elhamdülillah Müslümanım diyen bizlere çok iş düşüyor.

Düşünün ki Efendimiz Sallalahu Aleyhi ve Sellem Ben nefsimi Müslüman ettim buyururken diğer taraftan Ya Rabbi bir göz açıp kapayana kadar da olsa beni nefsim ile baş başa bırakma diye dua etmişlerdir.

Şimdi peygamber Aleyhisselam bile bu duayı ederken ki, Allahın Habibim diye hitap ettiği bir şahsiyet.

O şahsiyet ki sabahlara kadar başını secdeden kaldırmayan, O şahsiyet ki namaz kılmaktan ayakları şişerken  Elhamdülillah ben Müslümanım diye ortada ahkam kesen çakma Müslümanlara seslenmek istiyorum.

Be hey Ahmak ibadetini neden yapmıyorsun sorusuna benim kalbim temiz Allah da biliyor diye kendini kandırırken haşa Peygamber Aleyhisselamın kalbi kötüydü demeye çalıştığının farkında mısın acaba?

Öyle ya senin kalbin temiz ibadet etmene gerek yok ama haşa peygamberin kalbi haşa pis olduğu için sabahlara kadar başını secdeden kaldırmıyordu demeye mi çalışıyorsun.

Uyan artık ve yeter de o zalim nefsine.

Yularını al o hayvani nefsin elinden, unutma sen insansın ve insana yular takılmaz; yular hayvana takılır.

Bunu bilemeyecek kadar akılsız mısın ki kendi elinle yularını nefsine taktırıp onun peşinden sürüklenirsin.

O yüzden lütfen Hayvani olan şu nefis huyumuzdan bir an önce vaz geçip bir silkenelelim.

Aksi takdirde Hak olan ölüm bizi öyle bir silkeler ki neye uğradığımızı şaşırırız. o yüzden bir daha düşünelim şimdi huy mu önemli eğitim mi?

Yorumlar

  1. eSqaL 1 Haziran 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.