İmansız Müslüman

İmansız Müslüman adındaki konu başlığını görünce eminim ki bir çoğunuz gıyabımda Rahmet okuyacaktır. Ama lütfen önce yazıyı okuyun sonra Rahmet mi okursunuz Lanet mi o size kalmış.

İmansız Müslüman

İmansız Müslüman Olur mu?

Öncelikle İmansız Müslüman Olur mu Ona bir bakacağız. Bundan önceki Sohbet Konumuza Hani oruçtan başladık ama Malum koca İslam bir tek oruçtan meydana gelmiyor.

Eh hazır başladık bandı başa alıp sıradan bir gidelim. Bakalım Ne Kadar Müslümanız.

Hepinizin de bildiği gibi İslam’ın beş şartı vardır. Yani olmazsa olmazı. Bunlardan ilki Kelime-i Şehadettir.

Şimdi buradaki komediye bakalım. Onlarca şarkıyı ve Türküyü ezbere bilen, yüzlerce küfrü öğrenmeyi farz bilen Sen; Evet Sen ey Müslüman günde kaç kere Kelime-i Şehadet getiriyorsun?

Yüzlerce küfrü peş peşe sıralayıp defalarca dinden, hatta belki de İmandan çıkan Sen Ey Müslüman!! Günde kaç kere Kelime-i Şehadet getirip İmanını tazeliyorsun ya da Dinini temizliyorsun?

Yazık… Gerçekten de çok yazık. Yazık ki İmanını tazelemekten yoksun olan Sen ortalarda Müslümanım diye gezersin.

Ne Kadar İmanımız Var?

Gelelim İslam’ın ikinci şartına ki o da Namazdır. Yani Dinin direği Müslümanın Miracı olan Namaz.

Namaz hakkında zaten bir yazı yazdığım için detayına girmeye gerek görmüyorum. Dileyen Din kategorisinde okuyabilir. Sadece şunu demeden geçmek istemiyorum.

Kimin Ümmetisin dendiğinde Hazreti Muhammed Mustafa Salallahu Aleyhi ve Selemin Ümmetiyim diyen Sen Ey Müslüman!!

Peygamberimiz Aleyhi selam sabahlara kadar Namaz kılmaktan mübarek ayakları şişerken sabahlara kadar uyumaktan gözleri şişen bir Müslüman olarak O Peygamberin Ümmetiyim derken yüzün hiç mi kızarmaz?

Hadi nafile ve sünneti görmezden geldik de Farz olan beş vakit Namazı kılmamak için her zaman bir bahane bulurken Allah’ın Azabından hiç mi Korkmazsın be Müslüman?

Ne Kadar İmanımız Var?

İslam’ın şartı olan orucu en başta işlediğimiz için; Gelelim İslam’ın dördüncü farzı olan Zekata; en gereksiz işler için, Millete hava basacağım diye en klas Restoranlarda iftar açmayı ya da iftar adında tıkınmayı erdem sayarken iş malının zekatını vermeye gelince imanın nerde senin; yoksa Ramazan bayramından önce tatile mi çıktı?

Oysa ki Zekat hem malın kirini temizlerken bir taraftan Fakirin de yüzünü güldürüp sıkıntılarını giderir.

Bunu bile bile neden o kadar cimrileşiyorsun bir anda be Müslüman? Bilmiyor musun ki verdiğin zekat Malına bereket verirken sana da sağlık ve sıhhat verir, hayır dualar alır ve Allah’ın memnun olduğu bir Kulu olursun? Bunlar sana neden bu kadar ağır gelir bilmem ki.

Ve İslam’ın beşinci şartı olan Hac; inanır mısınız bilmem ama en komik bahanelerini ürettiğimiz bir diğer konu ise Hacdır Her sene Antalyalarda Bodrumlarda Didimlerde orda burada tatile gitmeyi üzerine farz kılan biz Müslümanlara Hacca neden gitmiyorsun diye sorulduğunda Verdiği cevap yine komiktir.

Bahane çok basit: Ya aslında gideceğim ama orası yazın çok sıcak; Eee kışın git; Sorma muhterem kışın da işler çok yoğun inan başımı kaşıyacak vaktim olmuyor.

Yuh be İnsan, Türkiye yetmez yurt dışında onlarca sıcak ülkeye her sene yaz sıcağında tatile gitmeyi maharet sayarsın da, ömrü hayatında bir kere olsun gitmenin farz olunduğu Hac için bu bahaneyi uydurmaya utanmıyor musun? Ama neden utanasın ki?

İmanlı Müslüman Mıyız Yoksa İmansız Müslüman Mıyız?

Şimdi Lütfen İmanın şartlarına da kısaca bir bakalım ve sonra şu soruyu bir daha kendimize soralım:

İmanlı Müslüman mıyız; Yoksa İmansız Müslüman mı?  Bildiğiniz gibi; İmanın ilk şartı Allah’a imandır, Allah’a İman ettim dersin fakat Allah’ın emirlerine uymak yerine Nefsine ve Şeytana hizmet edersin.

ikinci şartı kitaplarına imandır. Ona da iman ettim dersin oysa Evinde duran Kur’an duvarda duran bir süsten öte gitmez.

Konuşmaya gelince Kitaplarına iman ettim diyen Sen Ey Müslüman Allah için her gün bir kere olsun kaç kere okuyorsun?

Ve gelelim Peygamberlere İman şimdi bir soru Futbolculara gelince yedi seceresini bilen ve konuşmaya gelince Müslümanlığın tapusu bende diyen Ey Müslüman hadi tüm peygamberlerden vaz geçtim kendi Peygamberinin hayatını ne kadar biliyorsun? cevabı sana bırakıyorum Ey Müslüman.

Ve geldik Meleklerine iman Fakat ne gariptir ki onda bile Meleklere iman ettiğini söyleyen Sen Şeytanlarla kol kola gezmekten aklına Melekler ve onların ne vasıfları ve görevleri gelmez.

Kaza ve kader mi? Evet; lafta inanıyorsun. İyi de Mübarek kardeşim madem inanıyorsun başına gelen en ufak bir musibette isyan etmene mi bakalım yoksa kadere ve kazaya iman ediyorum demene mi?

Ve Kelime-i tevhit Söylerken bile hani dudaklarının kıpırdamaktan aciz olduğu ama iş yalana gelince kıpırdayamayan dudakların durmadığı o kelime-i tevhit. Oysa bilmiyor musun ki kalbin hem şifasıdır hem de nuru?

Kusura bakma be Müslüman Dinde yan gelip yatmakla Müslüman olunmuyor Allah’ın Sana Vaat ettiği Cennete de girilmiyor. Elbette ki Dünyada iken rızkını arayacaksın. Oysa Dünyadaki Rızık için neler terk ettiğinin bir farkında olsan….

Yorumlar

  1. mazlum34 30 Mayıs 2018
    • NAKKAS 1 Haziran 2018
  2. eSqaL 1 Haziran 2018
    • NAKKAS 1 Haziran 2018
      • eSqaL 1 Haziran 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.