Leyla ile Mecnun

70 / 100

Leyla ile Mecnun bu günkü sohbet konumuz olacaktır. Fakat konuya bilinen değil madalyonun bilinmeyen yönünden bakacağız.

        Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun

Değerli dostlarımız; Aşk üzerine yazdığım ilk iki konuyu okudunuz mu bilmiyorum.

Ya da okudu iseniz düşünceleriniz hangi yönde idi onu da bilmemekle beraber dileğim ve temennim beğenmiş olmanız yönündedir.

Gerçi, yazılanlar tamamen benim şahsi düşüncelerim olduğu için beğenen olduğu gibi beğenmeyenlerde elbet olacaktır.

Hatta saçma görenler de olacaktır. Bunun da bilincinde olmakla beraber, beğenenlerden de beğenmeyenlerden de Allah razı olsun.

Zaten bunları yazarken beğenilmesi elbet hoşuma gidecektir, fakat ille de herkes beğenecek düşüncesi ile de yazılmadı sonuçta.

Neyse… Gelelim yazının devamı niteliğinde olan üçüncü konumuza; Bu yazımda da Leyla ile Mecnun ve Ferhat ile Şirin konusunu ele alacağız.

Kays; ya da hepimizin bildiği adı ile Mecnun.Gerçi, öyle ya da böyle bir şekilde hepimizin bildiği bir hikâyedir.

Fakat biz hikâyeyi farklı bir açıdan ele alacağız. Yani, belki de bir çok kişinin belki de ilk defa duyacağı başka bir tarafından bakacağız olaya.

Ama dilerseniz olaya geçmeden dilerseniz kısaca bir hatırlayalım hikayeyi.

Efendim bildiğiniz gibi, Leyla ile Mecnun birbirini seven iki gençtir.

Fakat gelin görün ki bizim Yeşilçam’ın değişmez klasiği olan zengin kız fakir oğlan konusu burada da önümüze çıkmaktadır.

Şöyle ki bir yanda sarayda padişahın kızı olan prenses Leyla diğer tarafta da halktan biri olan fakir ama gururlu delikanlısı olan Kays vardır.

Eh hal böyle olunca da en başta Leyla’nın anne ve babası olmak üzere tüm saray halkı davul bile dengi dengine çalar sözünden yola çıkarak bu ilişkiye karşı çıkmaktadır.

Fakat dedik ya Yeşilçam klasiği diye sürekli karşılarına çıkan engellerden dolayı, Kays aklını yitirip çöllere düşer ve Mecnun yani deli diye anılmaya başlar.

Bu bize anlatılan madalyonun bir yüzü. Şimdi bir soru: mesele zengin kız fakir oğlan ise;

Leyla en son “aman canım Yemişim parasını pulunu kim takar sarayın şanını şöhretini” diyerek her şeyi göze alıp çöle gitmesine rağmen, Mecnun Leyla’yı neden kabul etmemiştir.

Madalyonun öteki yüzü

“Ey Kays, ey sevdiğim!, bak ben geldim, sana geldim” demesine rağmen neden evlenmemiş ya da evlenememişlerdir?Aslında olayı  gerçek açıdan ele alırsak nedeni de ortaya çıkacaktır.

Şöyle ki; Evet Kays Leyla’yı çok sevmiştir. Hatta o kadar çok sevmiştir ki uğruna aklını kaybedip çöllere düşecek kadar deli olup Mecnun olana kadar çok sevmiştir.

Hani fizikte bir kavram vardır hız ışık hızını geçtiği andan itibaren enerjiye dönüşür kavramı.

Aşk da böyledir aslında sınırı geçti mi cisim aşkı ortadan kalkar ve ilahî aşka dönüşür.

Mecnundaki de kısaca buydu aslında. Leyla ile başladı öyle bir hal aldı ki Leyla’nın hükmü kalmadı ve ilahî bir aşka dönüştü.

Ya da daha basit anlatalım bir yumurta düşünün her hali ile bir değeri vardır.

Sonra bu yumurta belli bir kuluçka döneminden sonra çatlasın ve içinden bir civciv çıksın.

Civciv çıktıktan sonra yumurta hükmünü yani değerini kaybetmiş basit bir kabuktan öte gidemez iken asıl değer civcive geçmiştir. Sanırım anladınız.

Leyla yumurta idi çatladı, içinden asıl değer olan ilahî aşk çıkınca Leyla’nın hükmü kalmadı.

O yüzden de Leyla Çöle gidip bak ben geldim deyince Mecnun var git işine kadın ben seni tanımıyorum diyerek onu ret etmiştir.

Leyla da bunun üzerine Mecnun’u çölde kendi hâlinde bırakarak saraya geri dönmüş ve anne babasının tavsiye ettiği başka biri ile evlenmiştir.

Bu ne derece doğrudur tartışılır. Fakat kendi şahsıma derim ki keşke Leyla bir başkası ile evleneceğine Mecnun’un  aşkı gibi Mecnun ile beraber ayni yolda sonuna kadar gidebilseydi.

Değerli dostlarımız; aslında Ferhat ile Şirin’i de işleyecektik.

Ama gerek konu uzamasın ve gerek de sizleri sıkmasın düşüncesi ile bir virgül koyalım ve Ferhat ile Şirin’i de başka bir konuda işleyelim diyorum.

Anlayacağınızı umut ediyor ve www.Radyosen.com adına Selamların en güzeli ile sizlere saygılarımı sunuyorum.

70 / 100

Yorumlar

  1. Nokta 24 Ocak 2018
  2. KiLiT 24 Ocak 2018

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.