Süslüman erkek

82 / 100

Süslüman erkek sohbetini aslında süslüman kadın sohbet konusunun bir devamı olarak da düşünebiliriz.

Süslüman erkek

Süslüman erkek olur mu?

Süslüman erkek olur mu? Diyenlere verilecek en güzel cevap bence şu olmalıdır: süslüman kadın oluyorsa Süslüman erkek de bal gibi olur.

Hele ki Müslüman isim değiştirip süslüman bir konumuna getirildiği böyle bir zamanda neden olmasın?

İlk sohbetimizde sevgili süslüman kadın kardeşlerim demiştim ya bu sohbetimizde de sevgili Süslüman erkek kardeşlerim demek sanırım en doğrusu olacak.

Şunu belirtmeden de geçmek istemiyorum; bilen zaten bilir ama bilmeyenler için de belirtmek istiyorum.

Diğer tüm sohbet konularında olduğu gibi yine bunu ayet ve hadislerle ele alacağız.

Yani işkembeden bir muhabbet değil, ayet ve hadislerle ispatlı bir sohbet olacak bu da.

Tek bir farkla; bazı çok bilmiş cahiller gibi bize Kur’an yeter diyerek şirinlik yapmak yerine biz ayetlerle beraber hadisleri de delil olarak kabul edeceğiz.

Yani şirinlik yapmayacağız. Yeri gelmişken onlara da burdan bir soru sormak istiyorum.

Tamam; bize Kur’an yeter diyen şahsiyet(sizler) madem size Kur’an yeter, neden bremen mızıkçıları gibi en çok anıran sizlersiniz söyler misiniz?

Zira Peygamber efendimiz Kur’anı anlatırken, O’nun izahını yaparken haşa gereksiz diye naralar atan sizler, iş işkembeden sallamaya gelince maşallah hiç bir köpek sizler gibi havlamıyor.

Neyse gereken yerlere gereken mesajı da gönderdikten sonra eminim ki onlar kim olduklarını biliyordur.

O yüzden bu sefer isim verme gereği duymuyorum. Ama gerekirse isim vermekten de çekinmeyeceğimi herkes bilir dedikten sonra asıl sohbetimize geçiyorum.

Ar’af suresi 22. Ayette yüce Allah: “Böylece (Şeytan) ikisini de (Adem ile Havva’yı) aldatarak onları mevkilerinden düşürdü.

(Kendilerine yasak kılınan) ağacın meyvesini tattıkları zaman, (avret) ayıp yerleri kendilerine açılıverdi. Onlar da hemen Cennet yapraklarından üst üste koymakla örtünmeye başladılar.” Buyurmaktadır.

Bu ayette dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Fakat benim dikkatimi çeken nokta; koca yerde sadece bir Adem ve Havva Aleyhisselam olmasına rağmen birbirlerinden utanıp örtünüyorlar.

Yanisi mi? Yanisi şu tesettür kavramı yani örtünme yani giyinme yani adına ne derseniz deyin daha Cennetten başlıyor.

Ayetler konuşuyor

Ve yine dikkat ettiyseniz sadece Havva vâlidemiz değil, Adem babamızın da giyindiği açıktır. Diğer bir deyiş ile onun için de bir tesettür olayı vardır.

Yine Ar’af suresi 26. Ayette “Ey Âdem oğulları! Size çirkin (avret) yerlerinizi örtecek bir elbise ve süs elbisesi indirdik. Buyrulmaktadır.”

Burda da dikkat ettiyseniz yüce Allah ey Adem oğulları sözünü bizzat konuşarak erkeklere de hitap etmiş oluyor.

Devam edelim; yine Ar’af suresi bu sefer 28.Ayet; “Bu edepsizlik yani şirk üzere Beytullah’ı tavaf ettikleri zaman: _”atalarımızdan böyle bulduk; bize Allah böyle emretti.”_ derler.

De ki: Allah edepsizliği emretmez. Bilmediğiniz şeyleri Allah’ın üzerine mi atarsınız?”

Vay be! Bunca ayet varken hâlâ Kur’anda tesettür için ayet yoktur diye naralar atanlar, Vallahi ya körsünüz ya aptal ya da tasmasını şeytan’a hediye etmiş birer eşek.

Neyse gelelim asıl konumuza. Dedik ya başlarda adına ister tesettür deyin ister giyinmek ya da ne derseniz deyin, ayetlerde de göründüğü gibi sadece bayanlara özel değil, erkekler için de farz olan bir kavramdır.

Ve bu farzın da sınırları tek kelime ile ifade edilirse dikkat çekmemek ve şehvet duygularının uyanmasına izin vermemektir.

Şimdi aranızdan bu şartlar zaten Peygamberimiz Aleyhisselam tarafından zaten diz ile göbek arası belirtilmiştir diyenler çıkacaktır. Buna elbet bir itirazım yok.

Fakat dikkatinizi çekerim; öncelikle sahabeden kimse vücudundaki kıllara ağda yapmıyordu. Küpe de takmıyordu ve günümüzde adı piercing denen halkalardan takmadığı gibi bedene yapışan kotlar ve ya taytlar da giymiyordu.

Yeri gelmişken; aslında niyetinin uzaktan yakından islâm olmadığı belli olduğu halde güya Peygamberimizin de saçlarını uzattığını öne sürerek saçlarını uzatarak aslında bayanlara imrenen süslüman erkek kardeşlerim;

Bakın kimse kimseyi kandırmasın o uzattığınız saçlar var ya sünnet falan değil. Neden mi ya hu mübarek! Önce şunu söyle Peygamberimiz o saçları hangi şartlarda uzattı biliyor musun?

Yok. Eee niye bırakıyorsun? Ama şeyy Peygamberimiz de uzatmış ya. Ya ne demezsin. Biz de yedik. La havle.

Cahil süslüman erkek

Arkadaşlar bakın Peygamberimiz Aleyhisselam Mekke de yahudiler saçlarını kısa tutarlardı. Efendimiz Sallallahu Aleyhi we Sellem de onlara muhalif olmak için saçlarını uzatarak bunu sahabeye de tavsiye etti.

Ne zaman ki Medineye geldiğinde gördü ki ordaki yahudiler de tam tersine uzun saçlı orda da yine muhalif olmak için saçlarını kısaltarak yine sahabeye de tavsiye etti.

Anladın mı cahil Müslüman? Anla artık Peygamberimiz Aleyhisselam millete hava atmak için ya da senin düşündüğün gibi karizma olsun diye saç uzatmadı.

Ha bunları neden diyorum? Çünkü; örtünme olayını maalesef bedeni örtmek olarak algılıyoruz. Oysa ayetlerde bunlar anlatılırken, hadislerdeki geniş kapsamlı anlatımlarda Efendimiz Aleyhisselam dikkat çekme olayını da buna katıyor.

Bunu bir bayan örneklemesi ile anlatırsak ki iyileri tenzih ediyorum. Bir bayan düşünün full aksam kapanmış.

Ama bir topuklu ayakkabı giymiş ki yürürken tak tuk, ağzında da bir sakız var şak şuk, arada da patlatıyor çat çut. Herkesin dikkatini çekiyor ama tesettürlü. Sizce bu ne kadar samimi bir örtünme olur?

İşte bu örnekleme erkek için de bire bir aynıdır. Elhamdülillah Müslümanım diyeceksin, burnunda halka, saçlar belde ha bir de küpe takalım şöyle okkalı tarafından.

Sonra utanmadan sıkılmadan ben örnek bir Müslümanım diyerek ortalarda gezin. Kimse kusura bakmasın da bu sayın Cemil İpekçi beyin ben muhafazakar bir Müslümanım demesinden farklı değil.

Sözün özü; kızın ya da kızmayın ama bir gerçek var bir erkek ile bir bayanı ayıran kıyafet özelliği olduğu gibi yine hal ve hareketler de bu özellikler arasındadır.

Unutmayın ki “Kendisini kadına benzeten erkeklere ve kendini erkeklere benzeten kadınlara başta Allah olmak üzere yerden göğe kadar olan bütün melekler lanet eder.” Buyurur Allah Resulü.

O yüzden Yavuz Sultan Selim de küpe takardı ya da peygamberimiz Aleyhisselam da saçlarını uzatırdı bahaneleri kimseyi Allahın huzurunda haklı çıkarmayacaktır diyerek bu sohbete son veriyorum. saygılarım ile.

82 / 100

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.